Joe Biden’ın Türkiye Büyükelçisi adayı kesin oldu

 Joe Biden’ın Türkiye Büyükelçisi adayı kesin oldu

Joe Biden’ın Türkiye Büyükelçisi adayı kesin oldu

ABD Başkanı Joe Biden’ın, ABD’nin Ankara Büyükelçiliğine eski Cumhuriyetçi Senatör Jeff Flake’i namzet gösterdiği bildirildi.

İLK AÇIKLAMA!

Adaylığını Medium hesabından duyuran Flake, “ABD’nin uzun süredir NATO müttefikimiz olan Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkisinin stratejik önemi göz önüne alındığında, Başkan Biden’ın bu büyükelçilik adaylığı ile bana duyduğu güvenden iftihar ve gurur duyuyorum.” ifadesini kullandı.

‘DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM’

Büyükelçiliğinin her iki ülke için de kayda değer bir zamanda çok manâlı bir görevlendirme olduğunu vurgulayan Flake, eşi Cheryl ile “Türkiye’nin sıra dışı insanlarını tanımayı dört gözle beklediklerini” belirtti.

Flake, şunları kaydetti:

“Senato göre onaylanırsam, yurt haricen ABD çıkarlarını temsilci enerjik, deneyimli ve yetenekli bir ekibe katılmaktan memnuniyet duyacağım. Hem ABD Temsilciler Meclisinde keza de Senatoda görev yapmış biri olarak, Kongrenin ABD dış politikasında oynadığı rolü anlıyor ve takdir ediyorum.”

ABD’nin küresel liderliğinin yerini hiçbir şeyin tutamayacağına şive yapan Flake, “Biden yönetimi, bu aday gösterme ile Amerikan dış politikasının ve diplomasisinin en iyi geleneğini ve parti siyasetinin kenara bırakılması gerektiği inancını onay ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Arizona eyaletini temsilen Cumhuriyetçi olarak Kongrenin iki kanadında da ödev yapan Flake, eski Başkan Donald Trump’a muhalefetiyle biliniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir