İYİ Parti ve CHP’nin bir yalanı daha çürütüldü!

 İYİ Parti ve CHP’nin bir yalanı daha çürütüldü!

İYİ Parti ve CHP’nin bir yalanı daha çürütüldü!

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, “ABD’nin, bedeli karşılığında 3 bin Afgan’ı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaptırdığı” yönündeki iddiaların dürüst olmadığını bildirdi.

Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Türk Vatandaşlığı Kanunu’na kadar, yabancının, “Türkiye’de 5 sene kesintisiz geçerli ikamet izniyle bulunması ya da bir Türk vatandaşı ile 3 sene evli olması veya Cumhurbaşkanınca belirlenen kapsam ve tutarda yatırım gerçekleştirmesi halinde kişisel olarak kendisi veya resmi vekili ile başvurması üstüne milli güvenlik ve halk düzeni bakımından engel bir hali bulunmaması” şartıyla Türk vatandaşlığını kazanabildiği hatırlatıldı.

“ABD’nin, bedeli karşılığında 3 bin Afgan’ı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaptırdığı” yönünde iddiaların içten olmadığı kayıtlı açıklamada, keza iddia edildiği gibi, Türk vatandaşlığı mevzuatına göre, “taksitle ödeme usulü” ile herhangi bir şekilde yurttaşlık kazanılmasının olası olmadığı bildirildi.

Açıklamada keza, “Kaynağı muhakkak olmayan, hiçbir fiziki veri ve belgeye dayanmayan iddiaları kamuoyu ile paylaşarak, kurumları rencide etmek, itibarını zedelemek ve milletimizi bu asılsız bilgiler ile yanıltmak kabul edilebilir değildir. Daha önce de benzer iddialar defalarca kere ortaya atılmış, bütün bu yalan yanlış iddialar fiziksel evrak ve veriler ile çürütülmüştür.” ifadesine de yer verildi.

Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu şekilde: 

“Bir siyasi parti sözcüsünün bugün yapmış olduğu açıklamaya istinaden aşağıdaki bilgilendirmenin yapılmasına gerek duyulmuştur:

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununa tarafından yabancı: çoğunlukla Türkiye’de 5 yıl kesintisiz geçerli ikamet izni ile bulunması ya da bir Türk vatandaşı ile 3 yıl evli olması ya da Cumhurbaşkanınca belirlenen kapsam ve tutarda yatırım gerçekleştirilmesi halinde bana kalırsa kendisi veya devlete ait vekilin başvurması üzerine milli güvenlik ve halk düzeni bakımından engel bir hali bulunmaması şartıyla Türk vatandaşlığını kazanabilmektedir.

ABD’nin, bedeli karşılığında 3 bin Afganlıyı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaptırdığı yönünde iddialar ise elbette dürüst değildir. Ayrıca bahis edildiği gibi Türk vatandaşlığı mevzuatına göre taksit taksit ödeme usulü ile herhangi bir şekilde yurttaşlık kazanılması muhtemel değildir. Kaynağı emin olmayan, hiçbir somut veri ve belgeye dayanmayan iddiaları kamuoyu ile paylaşarak kurumları rencide etmek, itibarını hırpalamak ve milletimizi bu yalan yanlış bilgiler ile yanıltmak kabul edilebilir değildir. Daha önce de aynı iddialar her zaman kere ortaya atılmış, bütün bu asılsız iddialar maddesel doküman ve veriler ile çürütülmüştür. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir