İşte darbeyi yapan Fransız ajanı! Gine’de asker yönetime el koydu, cumhurbaşkanı ellerinde

 İşte darbeyi yapan Fransız ajanı! Gine’de asker yönetime el koydu, cumhurbaşkanı ellerinde

İşte darbeyi yapan Fransız ajanı! Gine’de asker yönetime el koydu, cumhurbaşkanı ellerinde

İngiliz haber ajansı Reuters ve Fransız haber ajansı AFP’nin son dakika geçtiğini habere göre; Gine’nin başkenti Konakri’nin merkezinde şiddetli çatışmalar yaşandı.

Lokal kaynakların geçtiği görüntülerde ise, askerlerin caddeleri kapattığı görüldü.

ASKERLER CADDELERİ KAPATMIŞ DURUMDA

Askeri bir kaynak, bazıları ağır silahlı birçok askerin cumhurbaşkanlığı sarayı ve yönetimsel binaların bulunduğu Kaloum mahallesine yerleştirildiğini söyledi.

Bir hükümet yetkilisi de Gine Devlet Başkanı Alpha Conde’nin durumun iyi olduğunu belirtti.

ALBAY MAMADY DOUMBOUYA

İŞTE DARBE GİRİŞİMİNİN BAŞINDAKİ FRANSIZ AJANI

Fransız Jeune Afrique dergisi ise olayın darbe girişimi olduğunu ve Özel Kuvvetler Birlikleri (GFS) tarafından yapıldığını iddia etti.

Derginin haberinde, GFS’nin başındaki Albay Mamady Doumbouya’nın, bir süredir birliğinin Savunma Bakanlığından ayrılarak egemen ülkü gelmesini istediği belirtildi.

Doumbouya, Fransız Tanıdık Olmayan Lejyonunda bir zaman tahsis yaptıktan daha sonra 2018’de GFS’nin başına getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Alpha Conde’ye karşısında, 19 Temmuz 2011’de de darbe girişiminde bulunulmuş ve konutuna roketli hücum düzenlenmişti.

DOUMBOUYA’NIN DARBE BİLDİRİSİNİ OKUDUĞU AN

Gine’de Doumbouya ve beraberindeki askerler devlet televizyonu RTG’de darbe açıklaması yaptı.

Première Déclaration des putschistes dirigé par le Lieutenant-colonel Mamady Doumbouya. Toutes les frontières terrestres et aériennes fermées.#Guinée pic.twitter.com/5inMAtri3u

— ibrahim (@sysawane) September 5, 2021

CUMHURBAŞKANI ELLERİNDE

Doumbouya, bir grup askerle görüldüğü videoda, ülkedeki siyasi ve ekonomik şart sebebiyle yönetime el koyduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Conde’nin ellerinde olduğunu bildiren Doumbouya, anayasanın, hükümetin ve kurumların feshedildiğini, sınırların kapatıldığını söyledi.

“DARBE GİRİŞİMİNİ PÜSKÜRTTÜK” İDDİASI

Ama Savunma Bakanlığı da bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanlığına giden darbecilerin korumalar ve bakanlığa alt güçlerce püskürtüldüğünü açıklama etti.

GÖZALTINA ALINAN CONDE’NİN GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI

Sosyal medyada paylaşılan bir diğer videoda ise, Conde’nin askerlerle beraber bir odada fazlasıyla halsiz olduğu görüldü.

Видео с президентом Гвинеи после госпереворота pic.twitter.com/yQiTn7zflq

— РБК (@ru_rbc) September 5, 2021

ÜÇÜNCÜ DÖNEM ADAYLIK TARTIŞMALARI

Cumhurbaşkanı Conde, 18 Ekim 2020’de yüzde 59,49 oy alarak 3’üncü defa cumhurbaşkanı seçilmişti.

Ülkenin 1958’de bağımsızlığını kazanmasından bu yana birincil demokratik zorlama değişimiyle Aralık 2010’da 5 yıllığına seçilerek göreve gelen Conde, 2015’te yeniden cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.

Cumhurbaşkanının azami 2 dönem defalarca tahsis yapabildiği ülkede ikinci dönemi 2020 aralıkta sona eren 82 yaşındaki Conde’nin üçüncü dönem de seçilebilmesine imkan sağlayacak tüzük değişikliği referandumu 22 Mart 2020’de yapılmıştı.

83 yaşındaki Conde’nin 3’üncü dönem adaylığı, ülkenin en fazla tartışılan gündem maddesi olmuştu.

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir