İstanbul’daki karaçam ormanları ‘stresten’ kuruyor

 İstanbul’daki karaçam ormanları ‘stresten’ kuruyor

İstanbul’daki karaçam ormanları ‘stresten’ kuruyor

Orman Genel Müdür Yardımcısı Şahin Aybal başkanlığındaki heyet, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Kırklareli ve Edirne Orman İşletme Müdürlükleri Karaçam ormanlarında görülen kurumaların yerinde görülmesi, sorunun çözümüne karşın yöntemlerin belirlenmesi nedeniyle incelemelerde bulundu.

Yapılan değerlendirmede, “küresel iklim değişikliğine alt olarak son yıllarda görülen yağış düzensizliklerinin, 2020-2021 döneminde yaşanan kuraklığın karaçamların direncinin azalmasına, strese girmelerine yol açtığı” belirtildi.

böylece, haşere, mantar ve diğer zararlı etmenlere maruz kalan ağaçlarda kurumaların meydana geldiği kanaatine varıldığı kaydedildi.

TEDBIR ALINACAK

Ajans Bizim’in haberine göre, araziden alınan toprak ve bitki numunelerinin laboratuvarda incelenmesi ile üniversite öğretim üyeleri kadar kurumalar hakkında ayrıntılı rapor hazırlanacağı bildirildi.

Değerlendirmeler sonucunda, ormanların geleceği ile ilgili yapılacak işlemler, alınacak önlemlerin ortaya konulacak.

Orman Genel Müdürlüğünün, güncel bilimsel ve teknik gelişmelerden istifade etmeyi amaçladığı, ormanlarda karşılaşılan zararların önlenmesi, mevcut tahribatın giderilmesi hususunda konunun uzmanlarının desteği ile daha ivedi ve uygun çözümler üretildiği belirtildi. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir