İsrailli rakibiyle eşleşmek istemedi, 10 yıl men cezası aldı!

 İsrailli rakibiyle eşleşmek istemedi, 10 yıl men cezası aldı!

İsrailli rakibiyle eşleşmek istemedi, 10 yıl men cezası aldı!

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Filistin’e yardım saptamak nedeniyle İsrailli rakibiyle karşılaşmamak için oyunlardan çekilen Cezayirli judocu Fethi Nourine, spordan 10 yıl men cezası aldı.

Milletlerarası Judo Federasyonundan yapılan açıklamada, Tokyo 2020’de 73 kiloda çaba ederken organizasyondan çekilen Cezayirli judocu Nourine ve antrenörü Amar Benikhlef hakkında açıklanan disiplin soruşturmasının tamamlandığı belirtildi.

Nourine ve antrenörü Benikhlef’in laf konusu eylemiyle olimpiyatları “politik ve dini propaganda” arabulucu olarak kullanması gerekçesiyle taraflara spordan 10 yıl men cezası verildiği kaydedildi.

Yaşanan olayın spor namına kabul edilemez olduğunun vurgulandığı açıklamada, tarafların karara itirazı olmak için Milletlerarası Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) başvurabileceği açıklama edildi.

Tokyo 2020’de İsrailli Tohar Butbul ile mümkün son 32 turu eşleşmesinde karşı karşıya gelmeme kararı alan Nourine ve antrenörü Benikhlef, organizasyondan çekildiklerini duyurmuştu. Kura çekiminin ardından açıklamada yer alan Nourine, “Filistin’in mücadelesi benim mücadelemden daha büyük.” ifadelerini kullanmıştı.

Nourine, yine Tokyo’da düzenlenen 2019 Dünya Şampiyonası’nda aynı gerekçeyle turnuvadan çekilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir