İşe dönmeyene 8 ücret! Yalnızca 30 gün süresi var

 İşe dönmeyene 8 ücret! Yalnızca 30 gün süresi var

İşe dönmeyene 8 ücret! Yalnızca 30 gün süresi var

Alıştırma hayatıyla ilgili yasalarımızda işverenler de olduğu değin işçiler için de çeşitli güvenceler bulunuyor. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ayrımcılık tazminatı, haklı fesih bunlardan bazıları. Hukuki güvencelerden birisi de işçilerin çıkartıldıklarında işe geri dönme hakları. Yani işten çıkartılan bir çalışan belirli şartlarda benzer işe geri de dönebiliyor, veya bunun yerine tazminat kazanabiliyor. Ama burada zaman çok kayda değer…

MUTLAKA SEBEP OLMALI

4857 sayılı İş Kanunu’nun 18. maddesine tarafından “Otuz ya da daha fazla emekçi çalıştıran işyerlerinde en düşük altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden patron, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin ya da işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe direnmek zorundadır.”

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren oyun! Emeklilik maaşı ve tazminatı etkiliyorMilyonlarca çalışanı ilgilendiren oyun! Emeklilik maaşı ve tazminatı etkiliyor

Buna kadar işveren sizi çıkartmışsa mutlaka bir hukuki sebebi bulunması gerekir. Sabahtan gazetesinden Faruk Erdem’in aktardığına tarafından, eğer bu sebep yoksa sizin için işe geri dönmenin yolu çözülmüş demektir.

KİMLER İŞE DÖNEBİLİR

Şimdi bu haktan yararlanmanın şartlarına bakalım.

1) ÖNCELİKLE İŞ SÖZLEŞMESİ BELİRSİZ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ OLMALIDIR

İşçinin çalıştığı yerle hizmet sözleşmesi yapmış almak kaydıyla yani sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir.

Ama belirtilmiş meslek sözleşmesi yapılmış olsa da art arda devam ediyorsa (mesela turizm çalışanları gibi) bu kez süresiz süreli meslek sözleşmesi haline geleceğinden bu çalışanlar da geri dönüş güvencesinden yararlanabilecektir.

2) İŞÇİNİN ÇALIŞTIĞI İŞYERİNDE EN DÜŞÜK 6 AY ÇALIŞMIŞ OLMASI DA ŞARTTIR

Benzer işyerinde işe başladığı tarihten itibaren 6 yıllık ayının geçmiş olması yeterli sayılmıştır. Burada eğer test süresi varsa bu zaman de 6 aylık süreden sayılacaktır.

Milyonları çalışanı ilgilendiren detay! Masrafları işveren öderMilyonları çalışanı ilgilendiren detaylar! Masrafları işveren öder

3) İŞYERİNDE EN DÜŞÜK 30 İŞÇİNİN ÇALIŞIYOR OLMASI DA GEREKİR

İşverenin birden fazla işletmesi var ise işletmelerinde çalışan toplam işçi sayısı baz alınmalıdır. Yani işçinin çalıştığı yerde 2 birey bile olsa toplam şubelerdeki çalışan sayısı 30 ve daha fazla ise teminat hakkı bulunacaktır.

Yani kavga eden, kurallara uymayan bir işçinin çıkartılması haklı gerekçeyle olmaktadır.

İKİ TARAFA DA 30 GÜN

Bu şartlar yerine geldiğinde eğer işten çıkartılmışsanız sizin için 30 günlük zaman başlamış demektir. Bu 30 gün içinde arabulucuya gitgide artarak işe geri dönüş başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu 30 günlük vakit hak düşürücü bir vakit olduğu için çok dikkatli olmak gerekir. Vakit kaçırılmışsa fesih kabul edilmiş sayılır ve dava açma hakkınız sona erer.

Arabulucuda eğer netice alınmaz ise bu kere 2 haftalık süre içinde meslek mahkemesine dava başlamak gerekiyor.

TAZMİNATA HÜKMEDİLİYOR

İşe geri dönüş kararı verilirken mahkeme işçinin çalıştırılmadığı zaman için maksimum 4 maaşa dek boş geçen zaman tazminatı hükmedecektir. başkaca işverenin yeniden işe başlatmaması ihtimaline karşısında da bir tazminata hükmediyor. Burada tazminat miktarı 8 maaşa değin çıkmış oluyor. Davanın sonuçlanmasının gerisinde çalışanın 10 gün içinde işverene yazılmış olarak başvurması gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir