Irak’taki hastane yangınında ölü sayısı yükseldi: Başbakan Kazımi’den sert tanımlama

 Irak’taki hastane yangınında ölü sayısı yükseldi: Başbakan Kazımi’den sert tanımlama

Irak’taki hastane yangınında ölü sayısı yükseldi: Başbakan Kazımi’den sert tanımlama

Irak’ın güneyindeki Zikar vilayetinde Kovid-19 hastalarının yattığı İmam Hüseyin Hastanesi’nde dün akşam saatlerinde büyük bir yangın meydana geldi. Meydana Çıkan yangında ölü sayısı 28 artarak 92’ye yükseldi.

Yangında son belirlemelere göre ölü sayısının 92’ye yükselmesinin yanına, yaralı sayısının da 50 olduğu kaydedildi.

ÖLÜ SAYISI YÜKSELDİ

Daha önce yapılan açıklamada, Zikar’daki İmam Hüseyin Hastanesi’nde çıkan yangında 68 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilmişti.

Yangın, itfaiye ekiplerinin yoğun çalışmaları sonucu gece saatlerinde söndürülmüştü.

BÜYÜK İHMAL

Irak’ın güneyindeki Zikar vilayetinde koronavirüs hastalarının kaldığı hastanede 5 yakınını kaybeden Udey Cabiri, “Hastanede yangın söndürme cihazı bile yok. Biz insan değil miyiz?” dedi.

Udey Cabiri, dün Zikar’da COVID-19 hastalarının yattığı İmam Hüseyin Hastanesi’nde amcasının oğlu ile 4 çocuğunun meydana çıkan yangında hayatını kaybettiğini belirtti.

Yetkilileri ihmalden sorumlu tutan Cabiri, “Tüm sorumluluğu ihmalden nedeniyle merkezi ve yerel hükümete yüklüyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU BİR ORGANİZE SUÇTUR”

Zikar Sağlık Durumu Dairesi Başkanı ve hastanede çalışan doktorların da ihmalinin söz konusu olduğunu aktaran Cabiri, şunları kaydetti:

“Bu bir organize suçtur. Nasiriye’nin niçin bu dek acı çektiğini bilmiyoruz. COVID-19 hastalarına ayrılan bölüm tenekeden yapı edilmiş. Bu hastanede acele bölümü ve yangın söndürme cihazı bile yok. Biz insan değil miyiz?”

BAŞBAKAN KAZIMİ’DEN SERT AÇIKLAMA

 Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Covid-19 hastalarının kaldığı İmam Hüseyin Hastanesi’nde çıkan yangına ilişkin soruşturmanın sonuçlarının 1 hafta içerisinde açıklanacağını belirterek, “Iraklıların hayatı ile oynananlar ve olaya sebep olanlar cezasız kalmayacak” dedi.

CEZASIZ KLAMAYACAK

Irak’ın Nasıriye vilayetinde bulunan Zikar kentinde korona virüs (Covid-19) hastalarının kaldığı İmam Hüseyin Hastanesi’nde dün çıkan yangına ilişkin Irak hükümetinden yorumlama geldi. Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Başbakanlık Ofisi üzerinden yaptığı açıklamada, meydana gelen yangının tüm Iraklıların vicdanında derin bir yara izi bıraktığını kaydetti. İmam Hüseyin Hastanesi’nde çıkan yangının soruşturulması için üst seviye bir kurul oluşturduğunu bildiren el-Kazımi, başlatılan soruşturmaya ait sonuçların 1 hafta içerisinde açıklanacağını bildirerek, “Iraklıların hayatı ile oynananlar ve olaya sebep olanlar cezasız kalmayacak” ifadelerini kullandı.

REFORM ÇAĞRISI

Dün meydana gelen olayın Irak devletinin idari yapısında bir kusur olduğunun göstergesi olduğuna dikkat çeken el-Kazımi, ülkenin yönetimsel yapısında detaylı reform yapılması gerektiğini ve bunun için en manâlı yolun da idarenin siyasi egemenliğin etkisi aşağıda kalmasına bitirmek olduğunu kaydetti.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta geçtiğimiz nisan ayında Covid-19 hastalarının çare gördüğü İbni el-Konuşmacı Hastanesinde meydana çıkan yangında da 82 birey hayatını kaybederken, 110 birey yaralanmıştı. Dönemin Afiyet Bakanı Hasan el-Timimi, yangının arkasından görevinden istifa etmişti.

KAYNAK: AA, DHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir