İmamoğlu, yine yaptı yapacağını! Karaborsaya düştü, 25 TL’den satılıyor

 İmamoğlu, yine yaptı yapacağını! Karaborsaya düştü, 25 TL’den satılıyor

İmamoğlu, yine yaptı yapacağını! Karaborsaya düştü, 25 TL’den satılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) seçimlerinde ‘Her şey çok güzel olacak’ sloganı ile yola çıkan Ekrem İmamoğlu verdiği birçok sözü unuttu. Tercih döneminde indirim sözlerinin yanı sıra birçok hizmetin ücretsiz verileceği vaadinde de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, yaptığı uygulamalarla vatandaşı ayaklanma ettirdi.

Son olarak İstanbulluların şehir içi seyahatlerinde kullandığı İstanbulkart’lar kullanımı ve tedarikinde sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Birçok İstanbulkart satmak noktasında ‘Satışımız değil’ cevabıyla karşılaşan vatandaşlar ne yapacağını şaşırırken şiyaketvar.com internet sitesi üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyor.

İBB, AKBİL SATIŞLARINI DURDURDU

Yaşadığı bir mağduriyeti dile getiren bir yurttaş, “Bugün fazla talihsiz bir bıkkınlık yaşadım. İşim gereği Avrupa Yakası’na gitmem gerekti. Toplu Nakliye uygulamak isteyip AKBİL elde etmek istedim. Ama nereye gitsem ‘AKBİL satışımız değil. Büyükşehir bütün AKBİL satışlarını durdurdu’ denildi. Ne yapacağımı sordum ‘153 arayıp şikayet edin veya Beyaz Masa gidin’ denildi.

1 güne 1 aylık kart almam önerildi. Gideceğim yere fazla transfer var. Kaç tek geç alacağım dahası dönüşü var deyince sustu. böylece sinirlerim bozuldu ama, haberdar olmadan gözlerim yaşardı ve bugün vicdanlı bir büfecinin kendinde kalan kartını bana vermesi ile yoluma devam ediyorum. Toplantıya gecikmem bir yandan dursun, bugün ki bu anlamsızlıkta manâ aramak ne acı. Büyükşehir Belediye’nin bu konuya el atıp ivedi olarak sorunu çözümlemesini umuyorum” ifadelerini kullandı.

AKBİLLER KARA BORSAYA DÜŞTÜ

Yaşadığı sıkıntıları dile getiren bir öteki vatandaş ise, “İstanbul ‘da Taksim’den Aksaray’a dek yürüdüm yalnız bir tane AKBİL bulamadım bütün satmak noktalarında AKBİL yok ve AKBİL karaborsaya düşmüş. Tanesini 25 TL’den aldım. AKBİLLER, Aksaray metro girişinde HES kodu onaylanmış halde satılıyor” konunun ne dek güvenli olmayan bir hal aldığına dikkat çekti.

İSTANBUL KART DOLUM YERİNİN SAYISI AZALDI

Vatandaşları ayaklanma ettiren bir diğer konu ise İstanbulkart dolum yerlerinin sayısının azaltılması.

Fakat şu anda sanırım yalnızca Migros’ta yapılabiliyor. Bugün dolum olabilmek için 3 tane büfe ve market gezdim. Sayın İmamoğlu lütfen içinden çıkılmaz hale getirmek yerine kolaylaştırın” dedi.

BAŞKASINA AİT KART VERİLDİ

Şehir dışından İstanbul’a gelen ve iki yaşındaki çocuğu ile İstanbulkart mağduru bir anne yaşadığı sıkıntıyı şu ifadelerle dile getirdi:

Başka bir şehirden İstanbul’ a geldim. Makineden sıfır bir İstanbulkart alıp tüm bilgilerimi HES kodu dahil yükleyip kullanmak üzere yükledim. daha sonra ulaşım için kullanmak üzere kartı okuttum, kart geçersizdir ibaresi verdi. Her Zaman beyaz masayla görüştüm. Kartın başkası namına belirtilmiş olduğu için benim kullanamadığımı söylediler. Ben iki buçuk yaşında çocuğumla saatlerce sokakta kaldım. Yeni bir İstanbulkart alamadım. Çünkü kart kalmamıştı makinede. Hiçbir otobüs şoförü beni almadı. Otobüse almaları dinç değilmiş ancak ben iki doz asimi oldum. Otobüstekiler dinç mi oysa o muamma tabii ancak. Beni polis çağırmakla tehdit eden otobüs şoförlerine manâ veremedim. Normalde bu durumu bu dek önemsemem fakat minik çocuğumla saatler boyu yürüdüm tek binişlik kart bulabilmek için.

Ve başkasının üzerine kayıtlıysa bu Benin sorunum yok ancak. Karttan bilgileri İstanbul kart ilgilileri kimse onların güncellemesi gerekiyor. O vakit makineden başkasının namına ait kart vermesinler. Doğrusu rezillik. Paramla rezil oldum. Kendim rezil olmuşum, polis gelmiş umurumda değil fakat çocuğum mahvoldu sokaklarda. Tek tuş ile yapılacak bir güncelleme yüzünden bütün vaktimi çaldılar. Yazıklar olsun” şeklinde konuştu.

VATANDAŞ DAHA PAHALI OLAN TEK GEÇİŞLİK KART’A YÖNLENDİRİLİYOR

Haber7.com olarak sahaya çıkarak İstanbul’un en işlek yerlerinden biri olan ve İETT’nin merkezinin de bulunduğu Karaköy’de İstanbulkart arayışına girdik. Bölgede yer alan 4 büfeden de ‘hayır’ ve ‘kalmadı’ yanıtlarını aldık. Alternatif bir yol arayışına girdiğimiz de ise büfe işletmecilerinden fiyatı 8 TL olan ‘Bir Geçişlik Kart’ tavsiyesi geldi oysa ona da ulaşmakta bezginlik yaşadık.

Son olarak bir İBB çalışanı, “İstanbulkart üretimi durduruldu. Şu an ‘Bir Geçişlik Kart’ ile yolculuk edebilirsiniz” diyerek daha fiyatı yüksek ‘Bir Geçişlik Kart’a yönlendirdi.

İstanbulkart fiyatı 10 iken ‘Bir Geçişlik Kart’ın fiyatı ise 8 TL.

KAYNAK: HABER7

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir