İlaç ve tıbbi aygıt sektörü

 İlaç ve tıbbi aygıt sektörü

İlaç ve tıbbi aygıt sektörü

Devlet Kontrol Kurulu, hap ve tıbbi aygıt sektörüne ilişkin rapor hazırladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla hazırlanan raporda, hap ve tıbbi cihaz sektöründe yerli imalatın artırılmasının ve dışa bağımlılığın azaltılmasının önemi ortaya koyuldu. Raporda, salgınlar, krizler ve savaş durumları da göz önünde tutularak konunun milli güvenlik açısından ele alınması gerektiği ifade edildi.

Yerli hap ve tıbbi cihaz sektörünün daha rekabetçi, yenilikçi, dinç ve enerjik bir yapıya kavuşturulmasına katkı maddesi sağlanmasının hedeflendiği
çalışmada, ar-ge’den klinik araştırmalara, ruhsatlandırma ve pazarlama izinlerinden geri ödemeye dek tüm aşamalar değerlendirildi.

Rapora kadar Türkiye gelişmekte olan hap pazarları arasında gösteriliyor ve 7,8 milyar dolar ilaç pazarı büyüklüğüyle dünyada 17. Sırada yer
alıyor. Türkiye’de tıbbi aygıt pazarının büyüklüğü ise 2 milyar dolar seviyesinde. Türkiye, 2019’da sağlığa takriben 201 milyar lira harcadı.
Son yıllara bakıldığında sıhhat harcamalarının takriben yüzde 40-45’lik bölümünü hap ve tıbbi cihaz harcamaları oluşturdu.

Salgın döneminde dünyada 460 milyon dolar seviyelerine ulaşan koronavirüs aşısı pazarının büyüklüğünün 2024’te 25 milyar dolar, 2030’da ise 61,56 milyar dolar seviyelerine çıkacağı tahmin ediliyor. Ve Türkiye’de 2019’da yerli ilaç oranı, kutu bazında yüzde 87,6, değer bazında ise yüzde 51,7 seviyelerine ulaştı.
 
 
 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir