Gürültüsüz fırtına çok ses getirdi: ABD’den alınıyordu 12 ayda yerlisi yapıldı

 Gürültüsüz fırtına çok ses getirdi: ABD’den alınıyordu 12 ayda yerlisi yapıldı

Gürültüsüz fırtına çok ses getirdi: ABD’den alınıyordu 12 ayda yerlisi yapıldı

Alet ve Kimya Endüstrisi AŞ Genel Müdürü Yasin Akdere, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarının teknolojisini geliştirmeye karşın kendilerine bahşedilen görevleri yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Bu çalışmaların görücüye çıktığı 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın (IDEF 2021) MKE AŞ için çok bereketli geçtiğini vurgulayan Akdere, 21 ülkeden 52 delegasyonla toplantılar yaptıklarını bildirdi.

TSK ve emniyet güçlerinin ihtiyaçlarını karşılama yanında bir diğer kayda değer amaçlarının ihracatın artırılması olduğunu dile getiren Akdere, bu doğrultuda yapılan görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini açıklama etti. Akdere, şöyle konuştu:

“Ürdün’de fişek hattı montaj projesinin imzasını yakın zamanda atmıştık. Bunun devamı geldi, Ürdün’de ikinci bir projeyi hayata geçirip 12,7 milimetre fişek hattı kurulumu gerçekleştireceğiz. 4 ülkeyle daha fişek hattı kurulumuna yönelik imza aşamasına gelmiş durumdayız. Fişek fabrikası kurumuyla kalmayacak. Çünkü biz çözüm öneriyoruz. Bundan dolayı da tüm arz zincirini dikkate alıyoruz. Barut fabrikalarının kurulumuyla ilgili de ön anlaşmaları imzalamış bulunmaktayız.”

TSK’YA ELEKTRİKLİ ZMA VE TEKERLEKLİ PANTER

Fuarda 8 başlıca sözleşmeye imza attıklarına sinyâl eden Akdere, bunlardan birinin “elektrikli zırhlı muharebe aracına (ZMA)” karşın olduğunu söyledi.

Hibrit jeneratör koyduk, motora da lüzum görmedik. Jeneratörle, elektrikli pil paketiyle hizmete sunuldu. Bu konuda yetkin birçok işyeri var. Eylül ayından sonra onlarla beraber bu çözümü paylaşarak ihracat potansiyelini daha da geliştirmek istiyoruz.” dedi.

Panter obüslerinin 8×8 araca monte edilmesine karşın projenin de hayata geçirileceğini dile getiren Akdere, ASFAT ve BMC ile meslek birliğine imza atıp 40 aracı en kısa zamanda güvenlik güçlerinin kullanımına sunacaklarını ifade etti.

Cephane alanında 5,56’dan 203 milimetreye kadar uzanan çeşitlilikte imal kapasitesine sahip olduklarını anlatan Akdere, “Askerimizin, kuvvetimizin ihtiyacı olan bütün mühimmatları verebilecek kapasiteye sahibiz. Bu sözleşmenin gereksinimini de en kısa zamanda hayata geçiriyor olacağız.” diye konuştu.

“SESSİZ FIRTINA ÇOK SES GETİRDİ”

Yasin Akdere, fuarda sergiledikleri elektrikli Fırtına Obüsü için çoğu ziyaretçinin “Fuarın yıldızı gürültüsüz Kasırga”, “Gürültüsüz Fırtına çok ses getirdi” şeklinde değerlendirmelerde bulunduğunu aktardı.

Bu anlamda beklentileri karşılayabilmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Akdere, “49 ton ağırlığında, kuvvetimizin gözbebeği silahımız Fırtına Obüsü’nü elektrikli olarak hareket ettirdik.

Motorumuz daha entegre şekilde 26 teste bağlı tutacağız.” dedi.

Akdere, fuarda keza 8×8 vasıta üzerine entegre edilmiş 120 milimetre otomatik havan sistemini tanıttıklarını kaydetti.

DENİZ KUVVETLERİNE YENİ YERLİ SİLAHLAR

Yasin Akdere, Deniz Kuvvetlerinin MKE AŞ’den beklentileri olduğunu söyledi.

Bu kapsamda 76 milimetre deniz topu projesini hayata geçirdiklerini bildiren Akdere, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu proje çok önemli. En kısa zamanda Deniz Kuvvetlerimizin envanterine katacağız. Bunun için kısa zamanda atış çalışmalarına başlayacağız. 360 derece dönebilen, eksi 15 ve 85 derecede atış yapabilen, dakikada 80 atış kabiliyetine sahip bir deniz topu geliştirdik. Bu Türk savunma sanayisinin geldiği noktayı gösterecek güzel projelerden birisi. Çözüm ortaklarımızla 12 ay gibi kısa sürede böyle bir projeyi hayata geçirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. ihtiyacı karşılamak istediğinizde 24 ayda ancak teslimat yapılabiliyor. 12 ayda teslim edebileceğimiz, maliyet açısından da çok ayrıcalıklı bir mahsul sunacağız. Kendi ihtiyacımızın haricinde fuarda deniz topuyla ilgili bir dizi taleple karşılaştık.

Besleme ünitesi de yerli. Bu projemizi de 12 ay gibi kısa sürede sunmuş olmanın gururunu yaşıyoruz. Yetenekli çözüm ortaklarımızla çalışarak kısa sürede atış testlerini gerçekleştireceğiz. Bu ürün Deniz Kuvvetleri için tasarlandı, o yüzden üzerinde ilave radarımız değil. Geminin belli başlı radarına entegre edeceğiz. Bu Nedenle maliyet etkinliği kazanacak ve çok kısa zamanda envantere girmiş olacak. Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın da talepleri oldu. 8×8 vasıta için Yakın Hava Savunma Sistemi talimatı verdiler. 4-5 ay gibi kısa sürede radar entegrasyonu yaparak kara versiyonunu geliştireceğiz.”

KAYNAK: AA

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir