Gümrük kapılarında teyakkuza geçildi! Genelge yayımlandı

 Gümrük kapılarında teyakkuza geçildi! Genelge yayımlandı

Gümrük kapılarında teyakkuza geçildi! Genelge yayımlandı

Genelgede, son yıllarda dünyadaki düzensiz göç hareketlerinde, kaynak coğrafyalarda yaşanan siyasi, hesaplı ve sosyal istikrarsızlıklar sebebiyle artma görüldüğü belirtilerek, söz konusu artışın, gümrük kapıları üzerinden yamalı göç hareketlerini gerçekleştirmeye teşebbüs edenlerin sayısını artırdığına dikkat çekici edildi.

Göç hareketlerinin, birlikte meydana gelmesi olası negatif etkilerin bertarafı adına idareler üstünde yoğun bir iş yükü oluşturduğu bildirilen genelgede, artan düzensiz göç hareketliliği dikkate alınarak, ülkenin bu durumdan lüzum amaç gerekse transit ülke olarak negatif etkilenmemesini teminen, ilgili gümrük kapılarında tüm önlemlerin alınması gerektiği vurgulandı.

Genelgede, bu doğrultuda teknik cihaz, data sistemleri ve insan kaynağından en fazla ölçüde faydalanılması gerektiğine muhabere edildi.

GÜMRÜK KAPILARINDA ALINACAK ÖNLEMLER BELİRLENDİ

Genelgede gümrük kapılarında alınması gereken önlemler de sıralandı. Buna göre, tüm gümrük kapılarında düzensiz göç hareketlerinin özenle incelenerek tedbirlerin artırılması, görevli tüm personelin teyakkuzda olması sağlanacak.

Gümrüklü sahaların emniyet kameralarıyla 7 gün 24 saat kesintisiz takibinde hassasiyet gösterilerek kontrolsüz girişler önlenecek.

Türkiye gümrük bölgesine giren ya da meydana çıkan taşıtlar derme çatma göç girişimleri yönüyle de tehlike analizine emrindeki tutulacak. Yapılacak tehlike analizlerinde araç sahibi, işleticisi veya şoförüyle bulunması halinde taşıtta yer alan eşyanın herif ya da göndericisinin daha önce göçmen kaçakçılığı suçunu işleyip işlemediği dikkate alınacak.

Yapılan analizler doğrultusunda ilk olarak temassız tespit teknolojileri ve yerinde teknik cihazlar kullanılarak tarama, analiz ve maddi kontroller gerçekleştirilecek.

Araçta taşınan canlıların ürettiği karbondioksiti algılayan ölçüm cihazları maksimum derecede kullanılacak.

Araç sürücüsünün araçta insan ve canlı hayvan taşınmadığına ilişkin yazılmış beyanını müteakip riskli görülen araçlar taranacak. Tarama sırasında baştan savma göçmen tespiti halinde operasyon ivedilikle durdurularak, taşıtın arama hangarına sevk edilmesi ve arama işlemlerinin özenle yürütülmesi sağlanacak.

Kontroller sırasında gereklilik duyulacak teknik sistem ve cihazların kullanımında eğitim alan personel görevlendirilecek.

Gümrük işlemlerinde görevli personelin derme çatma göç hareketleri konusunda farkındalığını artırmaya karşın tedbirler alınacak.

Tespit edilen yamalı göçmenlere ilişkin iş ve işlemler, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Mevzuat doğrultusunda yürütülecek.

Gümrüklü sahalarda saptama edilen derme çatma göçmenlerle ilgili işlemler yürütülürken yeni herif corona virüs (covid-19) salgını kurallarına özenle uyulacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir