‘Ezidî kız çocuklarını satan çetelerin SADAT’la bağlantısı var mı?’

 ‘Ezidî kız çocuklarını satan çetelerin SADAT’la bağlantısı var mı?’

‘Ezidî kız çocuklarını satan çetelerin SADAT’la bağlantısı var mı?’

Organize kabahat örgütü lideri Sedat Peker, Suriye’de El Nusra örgütüne SADAT tarafından kamyonlarla tabanca yollandığı itiraf etti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Felaknas Uca ise MİT TIR’larında SADAT tarafından El Nusra’nın kullanması nedeniyle silah taşındığı iddialarının gerçekliğini, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Uluslararası Egemen Araştırma Komisyonu ve Af Örgütü de dahil elde etmek üzere, insan hakları kuruluşları kadar hazırlanan raporlara atıfta yer alan Uca, “Rojava’da, El Nusra göre yüzlerce savaş suçu işlenmiş, siviller işkencelere maruz kalmıştır. 2018’den bu yanlamasına Afrin’den yüzlerce kadın kaçırılmış, 2019 yılında ise 400’ün üstünde bayan kaçırılmıştır. Kaçırılan kadınların halen akıbetleri belirlenmiş değil. Bu birliklerin haraç topladıkları ve fidye karşılığında salıvermek üzere insan kaçırdıkları da bilinmektedir” dedi.

Uca, konuyla ilgili Oktay’a şu soruları sordu:

“* El Nusra’nın Afrin’den Êzidî kadınları kaçırması, sivillere gaddarlık etmesi, Êzidîlerin ibadethanelerini imha etmeleri ve Afrin halkını topraklarından etmeleri, Türkiye’nin silah desteğiyle mi mümkün olmuştur?

* Çetelerin Êzidî kadınları Türkiye’ye kaçırmasına yardım eden, bu çetelerin Ankara’da ikamet etmesini sağlayan kişiler kimlerdir? Ankara’da ikamet eden ve buradan Êzidî kız çocuklarını internetten satan bu çetelerin SADAT’la bağlantısı var mıdır?

* Afrin’den Türkiye’ye Êzidî kadınları kaçıran çeteler, Türkiye’ye girebilmek için SADAT’tan mı yardım almıştır?

* Mart 2018 tarihinden itibaren Afrin’de kaç sivil kaçırılmış ve kaybedilmiştir? Bunların kaçı bayan ve kız çocuğudur?

* Basında bulunan iddialarla ilgili herhangi bir alıştırma yapılacak mıdır? El Nusra’ya silah sevkiyatı iddiasına ilişkin bir soruşturma başlatılacak mıdır?

* Şu asıl kadar IŞİD, El Nusra gibi çetelerin Türkiye’ye kaçırdığı kaç kadına ulaşılabilmiştir? Kaç kadın ya da kız çocuğu ailelerine kavuşmuştur?

* Daha önce Afrin’den kaçırılıp Ankara’da yer alan bayan ve kız çocuklarıyla ilgili verdiğimiz önergelere yanıt verilmemesinin sebebi nedir? Soru önergelerine ve iddialara cevap vermeye karşın bir çalışmanız bulunmakta mıdır?”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir