Evine basit ulaşım için vagonlu raylı sistem kurdu

 Evine basit ulaşım için vagonlu raylı sistem kurdu

Evine basit ulaşım için vagonlu raylı sistem kurdu

İlçenin Hüseyin Hoca köyünde yaşamış Ali Rıza Yıldız bir üstte bulunan evlerine 25 sene önce vasıta yolu yerine getirmek istedi. Arazi anlaşmazlığı sebebiyle yol yapamayan Yıldız, yaya inip çıkmakta zorlanınca garip bir yöntem buldu. Nehir bahçesinin ortasına demirden 120 metre uzunluğunda raylı sistem döşeyen Yıldız, tekerlekli vagonu da raylara yerleştirdi. Bölgede ‘varangel’ olarak aşina teleferiklerin elektrikli motoru ile sistemi çalıştıran Yıldız, 5 dakika süren yolculukla evine kolayca inip çıkmaya başladı. Yıldız’ın uzaktan kumanda ile de çalışan raylı sistemli ulaşım yolculuğu 25 yıldır sürüyor. 

‘2 AYDA KURDUM’

Uzun yıllar Ankara’da yaşadığını gösteren Ali Rıza Yıldız “Tepeye ev gerçekleştirmek istedim. 25 yıl önce yol yoktu. Bende Ankara’da yaşadım uzun yıllar. Orada raylı sistemlerle yolculuğum aklıma geldi. Bu sistemi 2 ayda kurdum. Önce eve malzeme taşıdık acilen ulaşım içinde güvenle kullanıyoruz. Vasıta yolumuz var lakin biz yine de bu sistemi kullanıyoruz” diye konuştu.

‘FAZLA GÜVENLİ’

Eşi Harbiye Yıldız ise, “İlk başlarda binmek için kararsızlık ettim. Lakin şu anda korkmadan biniyorum. Fazla tehlikesiz. Hiçbir sorun olmadı. İlk öncelikle uzak kumanda yoktu. Acilen uzakta kumadan ile kimseye gereklilik kalmadı. Eve zahmetsizce inip çıkıyoruz” dedi.

Çiftin komşusu Yaşar Güveli de, “Bana çok acayip geldi. Bizim havadan giden varangel dediğimiz teleferiklerin bu da yerden gideni. Ben de bazen akarsu taşımak için kullanıyorum” ifadesini kullandı.  

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir