Esnaf Normalleşme İçin 1 Haziranı Bekliyor

 Esnaf Normalleşme İçin 1 Haziranı Bekliyor

Esnaf Normalleşme İçin 1 Haziranı Bekliyor

1 Haziran’da açılması beklenen lokanta ve kafe sahipleri, müşterileri için çoktan temizlik ve hazırlığa başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Haziran itibarıyla normalleşme dönemine girileceğini açıklamasının üzerine Türkiye’deki tüm esnaflar sabırsızlıkla geri sayıma başladı.

1 Haziran öncesi açıklanacak yeni kararlar umutla beklenirken, Antalya’da bulunan kafe ve restoranlar işletmecileri çoktan müşterileri için hazırlıklara başladı. Kafe ve restoran işletmecileri, tam açılma beklentisiyle beraber bir yanlamasına masa ve sandalyelerini silerek hazırlıklara, bir yandan da yaz dönemi olmasından kaynaklı meslek yükünün artacağı düşüncesiyle personel arayışlarına başladı. 

‘’MÜŞTERİLERİMİZİ FAZLA ÖZLEDİK’’ 

İşletme sahibi Sinem Göksun Esas, hijyen koşullarına uyarı ederek işyerlerinde son hazırlıkları tamamladıklarını ve müşterileri çok özlediklerini dile getirdi. Temel, pandemi döneminin vatandaşlar göre zorlu bir işlem olduğuna da değindi. Temel, 1 Haziran’daki normalleşmede yüzde 50 kapasiteyle açılmanın uzaklık konusunda tatmin edici olduğunu da söyledi.

‘’HAZIRLIĞIMIZI YAPTIK’’

İşletme çalışanı Ömer Ayvalı ise “Bir an önce açılmasını, müşterimizin gelmesini ve gizli rahat oturmasını bekliyoruz. Müşterilerimiz gel-al servisinde baya güçlük çekti. Hazırlığımızı yaptık. İnşallah açılır” dedi.

‘’İŞE DAHA BİR BAĞIMLI OLDUK’’

Restoran işletmecisi olan Murat Dağaşan da, 1 Haziran için hazırlıklarını hijyen konusuna tartı vererek gerçekleştirdiklerini söyledi. Dağaşan, ‘’Misafirlerimizin sağlığı bizim için ön planda. En üst seviyede ona dikkat ediyoruz. 13 aydır uyumlu bir çalışmamız olmadı. Heyecanla temizliğe başlayıp misafirlerimize hizmet etmek istiyoruz. Bizim işimiz cağ kebap, bu da öyle paket servisinde iyi olmuyor, biz de öğüt etmiyorduk ama pandemiden nedeniyle zorunlu kaldık. Misafirlerimizin burada bulunması bize coşku veriyordu. İşe daha bir bağımlı oluyorduk’’ dedi.

“ELEMAN ARIYORUZ”

Kısıtlama döneminde çalışanların işletmecilerden daha baskı zamanlardan geçtiğini ifade eden Dağaşan, “İşyeri sahibi olarak yalnızca kendimizi değil, onları da düşündük. Eleman çıkışı olmadı. Şuanda eleman arıyoruz. İşlerimizin 1 Haziran’dan sonrası daha iyi olacağını düşünüyoruz. Çünkü gerçekte biz ne dek misafirlerimizi özlediysek, onların da bizi özlediğinden eminiz. Bundan dolayı da hizmette bir terslik yaşanmaması için eleman ihtiyaçlarımız var. 3-5 birey daha istihdam etmek bize bambaşka sevinç verecek” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir