EMA, delta varyantına aleyhinde etkin olan aşıları açıkladı

 EMA, delta varyantına aleyhinde etkin olan aşıları açıkladı

EMA, delta varyantına aleyhinde etkin olan aşıları açıkladı

Avrupa Birliği’ne (AB) alt Avrupa İlaç Kurumu (EMA), yeni tip koronavirüsün başka yeni varyantları çıkabileceği uyarısını yapıp delta varyantıyla uğraş konusunda kritik bir yorumlama yaptı.

AB’de kullanımı onaylanmış BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarının, virüsün varyantlarını etkisiz ülkü getirdiğini söyledi. EMA’nın yakın bir zamanda Sputnik V ve Sinovac’a da onaylama vermesi bekleniyor.

EMA’nın aşı stratejisini yöneten Marco Cavaleri, düzenlediği basın toplantısında şu mesajları verdi:

“- Çok sayıda koronavirüs varyantı ve diğer yeni varyantların da çıkmasını bekliyoruz, dolayısıyla aşı üreticileri durumu faal şekilde gözlemlemeli.

– Hakiki dünya kanıtlarından ortaya çıkan veriler, iki doz aşının Delta varyantına karşısında koruyucu olduğunu gösteriyor.

– Şimdiki halde AB’nin onay verdiği 4 aşı (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson), Avrupa’da dolaşan Delta dahil tüm varyantlara karşısında koruma sağlıyor görünüyor.

– Bugüne kadar elimizdeki verilerden hamile kadınlarda Kovid-19 aşısı kullanımıyla ilgili emniyet endişesi doğmadı.

– (BioNTech aşısıyla ilgili) Miyokardit (kalp kası iltihabı) ve perikardit (yürek zarı iltihabı) şikayetlerine dair değerlendirmeler sürüyor.

– (Genel etkililik oranı yüzde 50’nin 2 puan aşağı kalan) Curevac aşısının klinik deney verileriyle ilgili değerlendirmeler yapılacak.

– derhal Covishield’e (AstraZeneca’nın Vaxzevria aşısının Hindistan’da üretilen versiyonu) pazarlama yetkisi verilmesi için başvuru yok.”

DSÖ'den Avrupa'ya 'yeni dalga' uyarısıDSÖ’den Avrupa’ya “yeni dalga” uyarısı

DSÖ’DEN YENİ DALGA UYARISI

Dünya Afiyet Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge ise, Avrupa’da vakalardaki 10 haftalık düşüşün sona erdiğini, disiplinli davranılmaması halinde yeni bir salgın dalgasıyla karşılaşılacağını söyledi.

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir