Ekim Ayında Maskelere Veda Edeceğiz

 Ekim Ayında Maskelere Veda Edeceğiz

Ekim Ayında Maskelere Veda Edeceğiz

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Yıldırım Yavuz, ekim ayında maskelere veda edileceğini söyledi.

Türkiye, Haziran ayından itibaren yoğun bir aşılama dönemine giriyor. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz ise yüzde 70 aşılamaya ulaştığımız takdirde Ekim ayında maskelere veda edileceğini açıkladı. 

1 Haziran’da 50 yaş üstü herkesin aşılanması sonucunda Türkiye rahat bir nefes alacak. Bilim Kurulu üyesinden sevdiren tanımlama geldi. Prof. Dr. Serap Yıldırım Yavuz, sevindiren açıklamalarda bulundu. 

‘EKİM AYINDA SALGINI YOKLAMA ATINA ALACAĞIZ’

Umutlandıran direktifler yapan Yavuz, ‘MRNA aşılarının tek dozuyla hastalığı yüzde 70, ölümleri ve hastane yatışını yüzde 80, iki doz uygulandığında hastalığı yüzde 90, ölüm ve hastane yatışlarını yüzde 95 azalttığını biliyoruz. Ülkemizde de söylendiği gibi 120 milyon doz mRNA aşısı gelmesi halinde, yaz döneminde yapılacak yoğun aşılamalarla ekim ayı gibi bu hastalığı ayrıntılarıyla denetleme altına alabileceğimizi düşünüyoruz.

Covid-19 aşıyla engellenebilen bir rahatsızlık haline geldi. Yeterli aşılama yapabilen ülkelerde enfeksiyonun ve ölümlerin keskin olarak azaldığını görüyoruz. Toplumun yüzde 70’inin aşılanmasıyla toplumsal bağışıklık oluşturulduğunda maske takılması gerekmeyecek. Ancak bu hastalığın ortadan kalkmayacağını, grip gibi bir rahatsızlık haline geleceğini, emin aralarla aşıların tekrarlanacağını öngörüyoruz. Fakat şu aşamada kısıtlamalar gevşetildiği anda vaka sayılarının artması kaçınılmaz olacak’ dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir