Dünya devlerinin tercihi Türkiye oldu

 Dünya devlerinin tercihi Türkiye oldu

Dünya devlerinin tercihi Türkiye oldu

Dünyanın önde gelen cep telefonu üreticilerinin yatırımları ile Türkiye’nin, bölgenin manâlı akıllı telefon imal üslerinden biri haline gelmesi bekleniyor.

Son dönemde öyle çok teknoloji şirketi Türkiye’ye yatırım kararı açıklarken, söz konusu yatırımlar, ülke ekonomisine sağladığı katkının yanı sıra pek fazla kişiye de istihdam kapısı oldu.

Yaklaşık 10 sene önce Huawei’nin AR-GE merkezi ile başlayan dijital teknoloji şirketlerinin Türkiye’ye yatırım yolculuğu, son dönemde Xiaomi, OPPO, Samsung, TECNO Mobile ve TCL ile devam etti. Realme ve Vivo da Türkiye’ye yatırım kararı ifade eden şirketler arasına katıldı.

Zeki telefon üreticileri, özellikle İstanbul ve çevresinde kümelenirken, ilk aşamada Türkiye’de giriş seviyesi modellere yönelen şirketlerden bazıları Türkiye’de yapılmış telefonlarını iç piyasaya sunmaya başladı. Yerli imal olarak piyasaya meydana çıkan söz konusu telefonlar, vergilendirme avantajının sağladığı daha uygun fiyatıyla da ön plana çıkıyor.

Xiaomi, dünyada imal yaptığı 4’üncü ülke olarak Türkiye’yi seçti

AA muhabirinin derlediği bilgilere tarafından, dünyanın en büyük 3’üncü telefon üreticisi Xiaomi, mart ayında İstanbul’da açılışını yaptığı fabrika ile Türkiye’de telefon üretimine başladı.

Türkiye’ye 30 milyon dolarlık yatırım yapan şirket, dünyada üretim yaptığı 4’üncü ülke olarak Türkiye’yi seçti.

Arçelik ile güçlerini birleştiren TCL, akıllı telefon üretimine başladı.

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde yer alan Çerkezköy OSB’de “TCL” markasıyla üretime başlayan şirket, birincil aşamada yıllık 450 bin telefon üretmeyi planlarken, 2022’de telefon üretme kapasitesini 1 milyona kadar çıkarmayı hedefliyor.

Vivo ve Realme de Türkiye’de üretim yapacak

Çinli teknoloji şirketi Vivo da Gebze’de bir tesisi kiralayarak Türkiye’de imal yapacağını açıkladı.

Zeki telefon üreticisi Realme de sosyal ağ hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’de üretime başlayacaklarını duyurdu.

Huawei’nin Çin dışındaki en büyük ikinci AR-GE Merkezi Türkiye’de

Türkiye yatırımlarına daha önce başlayan teknoloji şirketi Huawei, 10 yıl içinde Türkiye’ye 520 milyon TL yatırım yaptığını duyurmuştu.

Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li, şubat ayında yaptığı açıklamada, Huawei’nin Çin dışındaki en büyük ikinci AR-GE Merkezi olarak da Türkiye’nin Huawei için büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Türkiye’de 2020’de 12 milyon telefon satıldı

AA muhabirinin Mobil İletişim Araçları ve Data Teknolojileri İş Adamları Derneği’nden (MOBİSAD) derlediği bilgilere göre, Türkiye, telefon üreticileri için büyük bir pazar olma konumunda bulunuyor.

Geçen yıl Türkiye’de 10 milyon 500 bin devlete ait telefon satışı yapılırken, tescil dışı veriler de eklendiğinde bu sayı 12 milyona çıkıyor.

“Türkiye’nin seçim edilmesindeki en kayda değer nedenlerden biri cezbedici bir pazar olması”

İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Idare Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.

Serhat Yüksel, teknoloji şirketlerinin Türkiye’yi tercih etmesindeki en manâlı nedenlerden birinin “cezbedici bir pazar olarak değerlendirilmesi” olduğunu söyledi.

Türkiye’de genç nüfusun da etkisiyle telefon satışlarının fazla yüksek miktarlara ulaştığını aktaran Yüksel, büyük telefon şirketlerinin de bu durumun farkında olan olarak bu pazara girmek istediğini açıklama etti.

Döviz kurundaki gelişmelere değinen Yüksel, şunları kaydetti:

“Amerikan doları, Türk lirası karşısında layık kazandı. Bunun sonucunda da Türkiye’deki imal maliyetleri diğer ülkelere kıyasla azaldı. Bu durumda da bahsi geçen bu şirketler, üretim edebilmek için Türkiye’yi tercih etti. Belirtilen hususlara ilave olarak, Türkiye Mayıs 2020’de ithalatta gözetim uygulamasını getirdi. Bu çerçevede yerli üreticinin korunması hedeflendi. Bu başvuru formu ile fiyatı kayıtlı bir tutarın aşağı olan cep telefonları için de ithalatta gözetim uygulaması getirildi. Bu koşul, ucuz telefonların fiyatlarının yükselmesine sebebiyet verdi. Bu yüzden büyük telefon şirketleri, üretim yeri olarak Türkiye’yi seçim ederek bu maliyetleri düşürmeyi hedefledi.

Avrupa’ya yakın olmasından nedeniyle Türkiye’de yapılacak bir imal yatırımcılara manâlı ölçüde maliyet avantajı sağlamaktadır. Diğer bir ifadeyle, büyük telefon şirketleri, üretim merkezi olarak Çin yerine Türkiye’yi seçim ederek lojistik maliyetlerini kayda değer ölçüde düşürebilmektedir.”

“Birçok vatandaşımıza iş imkanı sunulmakta”

Doç. Dr. Serhat Yüksel, yatırımların Türkiye’ye çoğu avantajı olduğunu vurgulayarak, “Ilk Önce bu yatırımlar doğru birçok vatandaşımıza iş imkanı sunulmaktadır. Dolayısıyla bu koşul dünyadaki en büyük problemlerden biri olan işsizlik sorununun azaltılabilmesine katkı maddesi sağlamaktadır.” diye konuştu.

Yatırımlar doğru çoğu tedarikçinin de iş hacimlerini arttırabileceklerine dikkat çekici eden Yüksel, “Büyük telefon şirketleri, Türkiye’de üretime başladığı süre gereklilik duydukları birçok ürünü tekrar Türk firmalarından tedarik edeceklerdir. Açıklanmış bu koşul da ilgili firmaların satmak hacimlerini artıracaktır. öte taraftan, bu yatırımların en büyük avantajlarından biri de ülkemize bu konuya karşın teknolojinin gelmesidir.

Belirtilmiş bu durumun uzun vadede ülkemize çok ciddi faydalar sağlayacağı kanaatindeyim.” şeklinde konuştu.

Yatırımların Türkiye’nin Sürdürülebilir Yeniden Yapılanma Hedefleri’ne ulaşabilmesine önemli ölçüde katkı sağlayacağını vurgulayan Yüksel, şunları kaydetti:

“Türkiye, acilen bu firmaları ülkesine çekebilmede başarılı olmuştur. bununla beraber önem arz eden başka bir konu da bu yatırımların artması ve aralıksız olabilmesidir. Peki bu husus için ne yapılabilir? İlk olarak, bu firmalara devlet tarafından birtakım destekler sağlanmalıdır. Bu çerçevede, ödenti avantajı ve lokasyon desteği gibi bir takım teşvikler sayesinde Türkiye’de imal yapmanın maliyet avantajı korunmalıdır. Diğer bir ifadeyle, bu avantajlara sahip olan firmaların diğer ülkelere gitmeleri için bir sebep olmayacaktır. Belirtilen bu hususlar, yalnızca bu firmaların Türkiye’de kalmasını sağlamayacak, keza öteki firmaların da Türkiye’yi seçim etmelerine yardımcı olacaktır. Bu koşul da ülkemizin idareli gelişmesine manâlı ölçüde asistan olacaktır.”

Abone Ol

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir