Diyanet İşleri Başkanlığı: İhmalkar Adet Edinmek Adalet…

 Diyanet İşleri Başkanlığı: İhmalkar Adet Edinmek Adalet…

Diyanet İşleri Başkanlığı: İhmalkar Adet Edinmek Adalet…

Diyanet İşleri Başkanlığı göre yapılan açıklamada ”salgın hastalıklara karşısında aşı yaptırmamak kul ve kamu hakkı olarak” ifadeleri kullanıldı.

Dünyayı etkisi altına bölge koronavirüs salgınına dair Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamalarda bulundu. Yapılan izah etme da aşının önemine de uyarı çekildi.

DİYANET: KUL HAKKIDIR

Diyanet İşleri Başkanlığı kadar yapılan aşı açıklaması, ”Haksız yere bir cana kıymak yasaklandığı gibi bir insana hayat vermek bütün insanlara hayat vermek gibi değerlendirilmiştir. İnsanların kendilerini kendi elleriyle tehlikeye atmaması emredilmiştir. Her hastalığın mutlaka şifasının yaratıldığını bildiren Hz. Peygamber (s.a.s.) keza ”Tedavi olun ey Allah’ın kulları!” buyurarak tedavinin önemine de dikkat çekmiştir.

Sabah Gazetesi Burak Çelik’in yayınladığı haberine tarafından; afiyet otoritelerince ”salgın” olarak duyuru edilen bir hastalığa aleyhinde gerekli tedbirlerin alınması ve gerekli tedavilerin uygulanması noktasında Müslümanlar üzerlerine düşen görevi yapmakla dinen mesuldürler. Bilimsel usullere uygun şekilde üretilen, alanında uzman hekimlerce salgın hastalıklara aleyhinde koruyucu olduğu belirtilmiş aşıların kullanımı dinen de uygundur.

Buna tarafından toplum sağlığını tehlikeye atacağı konusunda şampiyon zan bulunan durumlarda zorunlu tedbirlere uymamak, kul ve millet hakkı ihlali olur.”

ÖNLEYİCİ TEDBİRE BAŞVURMALIYIZ

İslam’a tarafından canın, kutsal varlık olan insana bahşedilen ve korunup kollanması gereken bir emanet olduğunu belirten Diyanet, ”Şu halde bir Müslüman, ilk önce ruh ve beden sağlığını birtakım rahatsızlık ve rahatsızlıklara karşısında korumalı ve bunun için elinden gelen her türlü önleyici tedbire başvurmalıdır. Lüzum kendisinin gerekse diğer insanların sağlığını tehlikeye atacak tavır ve davranışlardan sakınması Müslüman bireyin manâlı görevlerinden biridir.”

İHMALKAR DAVRANMAK HAK İHLALİDİR

Diyanet İşleri Başkanlığı, Müslüman kişiye düşen en kayda değer görevlerden birinin kendisi ve çevresindekiler hakkında yükümlülük bilinci ile yol almak olduğunu bildiren ”Özellikle hastalığı bulaşıcı ise yayılmasının ve diğer insanlara bulaşmasının önüne geçilmeli.

Bu konuda ihmalkâr davranıp kendimize ve başkalarına acıtmak, kul ve millet hakkının ihlal edilmesi olup büyük bir vebaldir. Zira dinimizde kişinin kendisine de başkalarına da hasar vermesi yasaklanmıştır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir