Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İmam Konuşmacı nesli peygamber varisi

 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İmam Konuşmacı nesli peygamber varisi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İmam Konuşmacı nesli peygamber varisi

Aksaray Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen ÖNDER İmam Hatipliler Derneği 18. Kurultayı’nın kapanış oturumunda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ÖNDER’in 63 yıllık tarihinde fazla önemli işlere imza attığını belirterek, imam hatip neslinin peygamber varisleri olduğunu kaydetti.

“DÜNYAMIZ TARİHİN EN ZORLAMA DÖNEMLERİNİ YAŞAMAKTA”

“Adalet ve Acıma” temasıyla toplanan kurultayın gündemine atıfta yer alan Erbaş, bu iki kelimenin dünyanın en fazla gereksinim duyduğu iki İslam’ı bedel olduğunu açıklama ederek, “Laf konusu meseleler, Müslümanları İslam’ın hakikatine yabancılaştıran, İslam coğrafyasını adalete, merhamete barışa, huzura, vahdete hasret bırakan meselelerdir. Dünyamız, savaşlar, salgınlar, yoksulluk, terör eylemleri ümidini yitirme gibi heybetli sorunların kuşatması altında tarihin en zorlama dönemlerini yaşamaktadır. Bu olumsuz tabloların peşinde bilgi, inanç ve yaşam tasavvuru civarda ortaya çıkan savrulmaların yer aldığını görüyoruz.” dedi.

“PEYGAMBER TASAVVURUNUN ACI BİR NETİCESİ”

“Özellikle son iki üç asırdır dünyada yaşananları içten kavrama ve açıklama bağlamında İslam dünyasının önemli ihmallerinin olduğu ortadır” diyen Ali Erbaş, İslam dünyasının dinin dürüst anlaşılmaması gibi temel bir sorunun varlığını da kabul etmek zorunda olduğunu kaydetti.

Ümmet coğrafyasının siyasal, kültürel, hesaplı ve askeri açıdan küresel müdahalelere maruz kaldığını kaydeden Erbaş, “Referansını dinden aldığını iddia ederek toplumda bozgunculuk yapan DEAŞ, Boko Haram, Benzeyen-Sebab, FETÖ ve yarı yapılar, İslam’ın hakkaniyet, adalet, merhamet ve etik ilkelerinden uzaklaşmanın hatalı bir din ve peygamber tasavvurunun acı bir neticesidir maalesef.” dedi.

Erbaş, itikadı açısından batı merkezli din anlayışlarının bir sonucu olarak ortaya çıkarak dünyayı etkileyen deizm, ateizm, hiççilik ve benzeri akımların, İslam dünyasında karşılık bulmasının mutlaka ve özenle üstünde durulması gereken hususlar olduğuna dikkati çekti.

Kurultayın sonunda Erbaş’a, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu günün anısına bir plaket verdi.

Kurultaya Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, dernek üyeleri yanı sıra fazla sayıda konuk katıldı.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir