Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye ve Fransa arkadaş ve müttefik iki ülke ve böyle kalacaklar

 Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye ve Fransa arkadaş ve müttefik iki ülke ve böyle kalacaklar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye ve Fransa arkadaş ve müttefik iki ülke ve böyle kalacaklar

Çavuşoğlu, Fransız L’Opinion gazetesinde kaleme aldığı yazıda, Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin iki müttefik ülke için tuhaf şekilde gerilimli süreçten geçtiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında mart ayında tesis edilen temasın, iki ülke arasındaki bağı kuvvetlendirme fırsatı verdiğini açıklayan Çavuşoğlu, Fransa’nın başkenti Paris’e gerçekleştirdiği ziyaretin bu iradeyi yansıttığını kaydetti.

Çavuşoğlu, yakın zamanda birbirlerini aleyhinde karşıya getiren bölgesel meselelere göz atıldığında, bugün birçok konuda artan bir şekilde gelişen karşılıklı görüşlerin ve çıkarların belirlendiğini ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, iki ülkenin, Suriye’de insani yardımların ulaşması ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunması ve siyasi süreçte ilerleme gerekliliği gibi çok sayıda kayda değer konularda benzer esas öncelikleri paylaştığını belirtti.

Suriye konusunda yakın zamanda Fransa ile arkadaşça ve faydalı görüşmelerin yapıldığını vurgulayan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Müttefiklerimizin DEAŞ ile mücadelede YPG/PKK’lı teröristleriyle iş birliği yapmalarına ilişkin manzara ayrılıklarımıza gelince, bu, fakat bu meslek birliği kesin olarak sona erdiğinde aşılabilir.

Müttefiklerimiz bu terör örgütünün ulusal güvenliğimiz için tehdit olduğunu ve bunun red edilemeyeceğini anlamalı.”

Çavuşoğlu; Libya’da istikrar, ülkenin siyasi birliği, ülke genelinde yetkilerini kullanan Milli Birlik Hükümetine ve kurumların yeniden birleştirilmesine takviye, daimi ateşkes, terörle ve düzensiz göçle mücadelenin, bugün Fransa ile paylaşılan iki taraflı öncelikler olduğunu ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, istikrarının bölgeyi etkilediği Libya’da müşterek çıkar konularının bulunması konusunda Fransa ile diyaloğa açık olduklarını kaydetti.

Doğu Akdeniz’de Yunanistan’la yaşanan anlaşmazlıkların, Atina ile dağıtılmış mekanizmalar çerçevesinde sakin diyalog ile ele alındığını gösteren Çavuşoğlu, Türkiye’nin hiçbir zaman yayılmacı hedeflerinin bulunmadığını ve Yunanistan ile diyaloğun bunun bir teyidi olduğunu aktardı.

Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesi bağlamında Türkiye’nin, müzakerenin hedefleri konusunda mutabık kalmaları halinde Kıbrıslı Türkler ile Rumların çabalarını destekleyeceğini aktardı.

Bakan Çavuşoğlu, daha önceki girişimlerin başarısızlıkları göz önünde bulundurulduğunda, çözüme fakat eşit hakimiyet ve eşdeğer uluslararası statü temelinde ulaşılabileceğini düşündüklerini kaydetti.

– “Güney Kafkasya’da Azerbaycan ile Ermenistan’ın refahını sağlayacak kalıcı barışı birlikte destekleyebiliriz”

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginliğe de değinen Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Güney Kafkasya’da Azerbaycan ile Ermenistan’ın refahını sağlayacak kalıcı barışı, birlikte destekleyebiliriz.

Eğer aşırıcı Ermenilerin temelsiz taleplerinin Türk-Fransız ilişkilerini rehin alması engellenebilirse, Türkiye ve Fransa, iki taraflı çabalarıyla Güney Kafkasya’nın istikrarına daha iyi katkıda bulunabilir. Balkanlarda da, Türkiye’nin bir karşı taraf olmadığını, tersine bölgenin istikrarı ve refahı için AB ve transatlantik politikalarını bütünleyici rol üstlendiğini unutmamak gerekir.”

Çavuşoğlu, S-400 sistemlerinin NATO’nun güvenliği için herhangi bir risk oluşturmadığını kaydetti.

Türkiye’nin, S-400 meselesini realist zeminde ve yapıcı diyalog aracılığıyla değerlendirmeye kararlı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Fransız gemisi Courbet konusunda da NATO çerçevesinde sunulan delillerin, bahis edildiğinin tersine Türkiye’nin müttefik gemisine karşı düşmanca eylemde bulunmadığını onaylama ettiğini belirtti.

Çavuşoğlu, terörle çaba konusunda Fransa’nın, NATO’daki ikinci büyük müttefiki Türkiye’ye güvenebileceğini bilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Türkiye’nin, bilhassa Suriye sınırında yakalanan Fransız teröristlerin ülkelerine geri gönderilmesini sağlaması ve bilgi paylaşımı yoluyla Fransa’nın terörle mücadelesine en fazla katkı maddesi karşılayan müttefiki olabileceğinin altını çizen Çavuşoğlu, bu meslek birliğinin hiçbir zaman aksamamasından ve halen devam etmesinden mutluluk duyduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler konusunda, Fransa’nın, ayrıca AB’ye ayrıca ikili ilişkilere fayda sağlayacak gelişmelere katkıda bulunarak tekrar Türkiye ile yakınlaşmanın nahoş gücü olmasını umduğunu kaydetti.

defalarca angaje olduğu AB üyeliği hedefinden bağımsız olarak Türkiye’nin, Avrupalı olduğu ve Fransa ile paylaştığı Avrupa’nın değerlerinin gelişmesine ve bu değerlere saygı gösterilmesine katkıda bulunmaya devam edeceğini açıklayan Çavuşoğlu, “Türkiye-AB ilişkileri, birkaç inatçı üyenin maksimalist ve milliyetçi hedeflerinin rehini olmamalı.

Ülkemin Fransa’daki Türklere karşın tek önceliği, Fransa’ya başarılı şekilde armoni sağlamalarını teşvik ederek Türkiye’den bekledikleri bütün halk hizmetlerini kendilerine sağlamak. Türkçe öğretmenleri ve imamlar, vatandaşlarımızın bu talebini karşılamaktadır. Bu imamlar özellikle camilerinde hiçbir radikalleşme vakası tespit edilmediği için Fransız yetkililer için kayda değer katkı olmuştur.”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, radikalleşmenin farklı biçimleriyle mücadele için vazgeçilmez müttefik olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin, radikalleşme ile uğraş etmek ve aynı zamanda İslamofobi, Müslümanları gaye alan ön yargılar ve ayrımcılıkların ortadan kaldırılması için tekrar tekrar Fransa’nın yanında olacağını açıklayan Çavuşoğlu, bütün bu konuların önceliklerinin örtüştüğünü ve güveni müşterek olarak güçlendirerek birlikte hareket etmenin yararını gösterdiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, “Türkiye ve Fransa dost ve müttefik iki ülke ve böyle kalacaklar. Samimiyetle bağlı olduğumuz bu arkadaşlık ilişkisinin zedelenmemesi için yanlış anlaşılmalara mahal vermemeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir