Devlet 40 çocuğu kaderine terk etti

 Devlet 40 çocuğu kaderine terk etti

Devlet 40 çocuğu kaderine terk etti

Doğuştan işitme engelli olan 40 çocuk, duyabilmek için yıllardır beyin sapı implantı ameliyatı olmayı bekliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, bu ameliyatlarda kullanılan ve tamamı ithal olan cihazları yurt dışından getirterek ameliyatları karşılıyordu. Fakat Sıhhat Bakanlığı ile cihazları ülkeye getiren firmalar, 2018 yılında döviz kurundaki yükselme sebebiyle fiyatta anlaşamadı, ameliyatlar durduruldu.

Bu çocukların her yerde duyabilmek için 4 yaşına değin ameliyat olması gerekiyor. Zamanlarının kalmadığını söyleyen aileler, kendilerine bir an önce destek eli uzatılmasını istiyor. Yalnızca tek kulak için yapılan ameliyatın bedelinin 120 bin ile 150 bin TL aralarında olduğunu bildiren yurttaşlar, “Bu para bizim için koskocoman ama devlet için fazla küçük bir tutar” diyor.

YARDIM ÇAĞRISI YAPTIK

Dört yaşındaki işitme engelli çocuğu için senelerdir ameliyat tarihi beklediğini söyleyen Veysel Delipalta, “2018 yılının temmuz ayında tüm Türkiye genelinde ameliyatlar durdu. Biz de vakit kaybetmemek için sosyal medyada takviye çağrısında bulunduk” dedi.

Kendilerine AHBAP grubu ve Haluk Levent’in destek ettiğini bildiren Delipalta, “Onların desteğiyle kızım tek kulağı için ameliyat edildi. Benim kızım o gün destek eli uzatılmasaydı hâlâ duymuyor olacaktı. Oysa, kızım tek kulağıyla duyuyor ve cihaz arıza yapar diye çok korkuyoruz. İkinci kulak ameliyatı için uğraşıyoruz. Çünkü tek kulakla istikamet tayini yapamıyor, sesleri az duyuyor ve dil gelişimi için çift yönlü olarak iki kulağıyla duyması fazla önemli” diye konuştu.

BU DEK ZOR OLMAMALI

Ameliyat bekleyen ailelerin çaresiz durumda olduğu belirten Delipalta, “Bu çocukların tek kulak için olacakları ameliyatın devlete maliyeti 120 bin ile 150 bin TL arasında değişiyor. Koskoca devletin bu maliyeti karşılayamaması ne değin acı. 40 çocuğun ameliyatını yapmak bu kadar zorlama olmamalı, ailelerin tümü biçare” ifadelerini de kullandı.

ZAMANLARI KALMADI

Biyonik Kulaklı Çocuklar Derneği Başkanı Hatice Çankır ise “Olur Ya dünya tarihinde bile bir ülkede bu değin çok beyin sapı ameliyatı bekleyen hasta olmamıştır” dedi. Çankır, şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere işitme engellilerin, cihazlanma sonrası söylev ve anlayış yetisi gelişebiliyor. Ameliyat bekleyen çocuklar aralarında 3-4 yaşına gelmiş, hâlâ cihazlanmamış çocuklar bulunuyor. Çocukların da ailelerin de bundan böyle bekleyecek zamanı kalmadı. Çocuklarımız için bu ameliyat neredeyse tünelden önceki son çıkış. Eğer ameliyat olamazlarsa tünelin karanlığında yitip gidecekler. Beyin sapı vakaları fazla sık rastlanan vakalar arasında değil; fakat 2018 yılında ameliyatların durması sebebiyle bu dek çok hasta yığılması oldu.”

İKİ KENTTE YAPILIYOR

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (İED) Başkan Yardımcısı Onur Cantimur da, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Fazla ileri derece işitme kaybı ile doğan çocuklar için en etkin çare yolu cihazlandırmadır” diye konuştu. Cantimur, “Bir çocuğa koklear implant (biyonik kulak) uygulanabilmesi için hastanın iç kulağında salyangoz yapısı ve işitme sinirinin olması gerek. Doğuştan Olan iç kulak salyangoz yapısı veya işitme sinirinin gelişmemiş olması durumunda beyin sapı ameliyatı yapılıyor. Beyin sapı implantı, gerek cihazlarının daha komplike olması gerekse hem kulak burun boğaz cerrahı ayrıca de beyin cerrahının aynı anda girmesi nedeniyle çok baski bir işlem ve ülkemizde sadece iki şehirde yapılıyor” ifadelerini kullandı. (BirGün)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir