Deniz salyası nedir, nerelerde var? Deniz salyası ne zaman, nasıl geçer, çözümü var mı?

 Deniz salyası nedir, nerelerde var? Deniz salyası ne zaman, nasıl geçer, çözümü var mı?

Deniz salyası nedir, nerelerde var? Deniz salyası ne zaman, nasıl geçer, çözümü var mı?

Deniz canlılığı, sağlık durumu ve ekonomi gibi bambaşka alanlar için risk oluşturan deniz salyası için önümüzdeki günlerde seferber olunacak. Peki, bu konu hakkında neler biliniyor, hangi önlemler alınmalı? İşte tüm teferruat…

DENİZ SALYASI NEDİR, NASIL OLUŞUR?

Küresel ısınma, deniz suyu sıcaklığındaki artma, denizdeki hareketsizlik ve kirliğin artmasıyla birlikte oluşmaya başlayan deniz salyası çoğu alanı korkutma etmeye başladı. Denizlerdeki yaşam alanını korkutma etmesi sebebiyle tedbir alınması gereken konular aralarında bulunan salya ayrıca canlı varlığı tehdit ediyor keza balıkçılığı negatif etkiliyor ayrıca de çevreye hasar veriyor.

Alg, denizanaları ve denizdeki kirliliğin artmasıyla birlikte oluşan deniz salyası denizlerde meydana gelen ve çoğu alanı kısa süre içerisinde kaplayabilen yapışkan koyu kıvamlı bir madde olarak biliniyor.

Bilimsel olarak anlatmak icabında de denizdeki biyoloji ile ilgili üretimin başlangıcını, ilk basamağını teşkil eden fitoplankton denilen mikro alglerin, yani mikroskobik bitkiciklerin fazla çoğalması sonucu, ortamda vuku bulan bir takım şartlara tepki olarak bıraktıkları salgıya müsilaj deniyor.

DENİZ SALYASI NERELERDE VAR?

Tekirdağ, Gemlik ve Mudanya’nın yanı sıra Kartal, Pendik, Caddebostan ve Moda kıyılarında Marmara Denizi’nde de görülen salya Gemlik Körfezi, Erdek, Adalar sahilleri, Gelibolu ve Yalova’da da görüldü.

DENİZ SALYASI NE SÜRE, NASIL GEÇER, ÇÖZÜMÜ VAR MI?

Su seviyesinin sıcaklığının düşmesinin ardındaki, çevresel atıkların da denize ulaşımının engellenmesi ve ilgili araçlar ile salyaların temizlenmesinin peşinde salyaların geçmesi bekleniyor.

Bu kapsamda 6 Haziran’da belirlenen yol haritası açıklanacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir