Deniz salyası nedeniyle balık satışları düştü

 Deniz salyası nedeniyle balık satışları düştü

Deniz salyası nedeniyle balık satışları düştü

Marmara Denizi’nde ve Çanakkale Boğazı’nda görülen müsilajın balık ölümlerine neden olduğu iddiaları, halkı balık tüketimi konusunda endişelendirdi. Beyaz, köpüksü ve yapışkan madde olan müsilajın balıkları zehirlediği ve insan sağlığına yerinde olmadığı yönündeki talimatlar sonrası balık tüketiminin en yüksek olduğu kentlerden Çanakkale’de satışlar, durma noktasına geldi. Balıkhane esnafı, son günlerde müşterinin uğramaz olduğunu, gelenlerin de balıklara bakıp, tereddütlerini dile getirdiğini ve birçoğunun alışveriş yapmadan ayrıldığını belirtti.

‘ZEHİRLİ MADDE DEĞİL’

Su ürünleri mühendisi olan balıkhane esnafından Sadri Dinçer, müsilajın 8 yıldır var olduğunu, bu sene fazla yoğun görüldüğünü söyledi. Dinçer, “Ffitoplanktonların denizdeki patlamasından nedeniyle oluşuyor. Müsilajın balıklara bir zararı yok. Hatta büyük balıkların besin kaynağı olan bir madde. Bu sene denizdeki bazı canlı türlerinin azalması, bazı türleri çoğalmasından nedeniyle müsilaj çoğaldı.

Balıkçının avlanmasını engelliyor, zorlaştırıyor. Müsilaj, ağların çekilmesini zorlaştırıyor. Bir Takım söylentiler çıktı; müsilajın olduğu bölgede tutulan balıktan zehirlenenler olduğu, bu balıkların zararlı ve tüketilmemesi gerekiyor, diye. Halkımız da bundan etkileniyor. Son 10 gündür işlerimizde fazla düşüş var” diye konuştu. 

‘BALIKLAR, MUSİLAJ SOLUNGAÇLARINI TIKADIĞI İÇİN ÖLÜYOR’

Volkan Kaşıkçı ise vatandaşın ve balıkçının gündeminde müsilaj olduğunu belirterek, “Müsilaj her yıl olan bir durum. Bu sene uzun sürdü ve gündeme fazla geldi. Kulaktan kulağa dönen dedikodular var. Balık yendiği süre zehirlenme olur gibi. Müsilaj avcılığı etkiliyor. Balığın avlanmasında azalma oluyor. Bu söylentiler çıktıktan sonradan işlerimiz çok düştü. Müsilaj, denizin içinde ve denizin kendisinin ürettiği bir madde. Yurttaş sıkıntılı. Sosyal medyada balık ölümleri, deniyor. Bu balık zehirlendiğinden ölmüyor. Balıklar solungacından nefes alıyor. Müsilaj balıkların solungacını tıkıyor. Müsilaj konusu döndüğü için 10 günden beri satışlarımız dip seviyede.

Müsilajın sebebi araştırılıyor. Tarak, midye ve deniz hıyarı dedikleri canlıların biraz pozitif toplanmasından nedeniyle bu sene bir yükselme oldu. Yahut her sene 10-20 gün biz bunu yaşıyorduk. İnsanlarımız korktular. Böyle bir koşul olsa biz bu riski göze almayız. Mekanlarımızı kapatırız. Halkımız memnuniyetle balık tüketebilir” dedi. 

‘SARDALYANIN IZGARA OLMA ZAMANI BAŞLADI’

Gökhan Sakin ise “Marmara Denizi’nde müsilaj aralıksız olan bir şart. Müsilaj dediğimiz planktonlardan oluşuyor. Balığın yediği şeyler bunlar. Müsilaj balıkçılarımızın avcılığını etkiliyor. Ağlara yapıştığı için balıkçılar bakımlı avcılık yapamıyor. Müsilajın en büyük sebeplerinden biri belediyelerin, fabrikaların deşarjı. Bunları azıcık daha denetim altına almamız lüzumlu. Tutulan balıklar müsilajın olmadığı yerler. Müsilajın olduğu yerde zaten avcılık yapılamıyor. Bunlar satışlarımızı etkiledi. Şu lahza sardalya mevsimi geliyor. Sardalya bizim Çanakkale bölgemize özgü bir balık. Sardalyanın yavaşça ızgara olma dönemi de başladı. Halkımız gönül rahatlığıyla balık alıp, mangallarını yakıp yiyebilirler” diye konuştu. 

‘BALIK YEMEYE KORKACAĞIZ’

Kordonboyunda yürüyüş yaparken, balıkçı barınağı yakınında deniz üstünde katman şeklinde müsilajı görebilen Gülizar Ceylan da “Balık yemeye de korkacağız.

Denizin temizlenmesi gerekli. Halkımız da denize ne bulursa atmış. Uzun zamandır dışarı çıkmadım. Çıkınca yakından gördüm” dedi.

 

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir