Dakikada 600 mermi atabilen ‘Milli uçaksavar’ ilk olarak sergilendi!

 Dakikada 600 mermi atabilen ‘Milli uçaksavar’ ilk olarak sergilendi!

Dakikada 600 mermi atabilen ‘Milli uçaksavar’ ilk olarak sergilendi!

15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’21)’de görücüye çıkan tüm yerli ve milli silahları sizler için bir araya getirdik. 

İşte dünyanın en büyük savunma sanayisi buluşmalarından olan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21)’e damga vuran milli silahlarımız…

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak (MMU), ‘15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’te görücüye çıktı. Dünya kamuoyunun da önemle peşine düşüp takip ettiği Ulusal Muharip Uçak’ın Mart 2023’te hangardan çıkarılması hedefleniyor.
 

Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak nedeniyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulan TUSAŞ İstanbul’da gerçekleştirilen fuarda ANKA, AKSUNGUR, HAMLE, SALDIRI 2, GÖKBEY, HÜRKUŞ, HÜRJET ve Türkiye’nin bekâ projesi 5’înci tür esas muharip uçağı Milli Muharip Uçak’ı sergiliyor. 

TUSAŞ bu nedenle gerçekleştirdiği benzersiz projelerle, Türkiye’nin havacılık ve uzay alanında bağımsız savunma sanayinin tesis edilmesi için sunduğu katkıyı ve geldiği kayda değer aşamayı da gözler önüne seriyor.
 

Bütün hava platformlarının yanı sıra HÜRJET Simülatörü ile ziyaretçilerine gerçeğe yakın bir uçuş deneyimi yaşatan TUSAŞ, Türkiye’nin milli uzay programında önemli yer tutan ve yerli imkanlarla geliştirilen uydu projelerini de IDEF’te sergiliyor.
TUSAŞ’ın fuarda sergilediği projeleriyle ilgili bilgi veren TUSAŞ Ulusal Muharip Uçak Genel Müdür Yardımcısı Uğur Varlıklı, ‘’TUSAŞ olarak fuarda neredeyse tüm ürünlerimizi sergiliyoruz. 

Ilk Önce Milli Muharip Uçak, Hürjet, Gökbey Helikopteri, yurt dışına ihracatını gerçekleştirdiğimiz ANKA , SALDIRI 2 , Hürkuş, Aksungur İHA sergilediğimiz ürünler aralarında. Geliştirdiğimiz Milli Muharip Uçak şuanda gereksinimlerini bitirme fazında, hava kuvvetlerimizle birlikte gereksinimlerini netleştirmeye çalışıyoruz. Ön tasarım fazı ve ayrıntı tasarım fazı ile çalışmalarımızı tamamlayacağız. MMU’yu 2023’ün Mart ayında hangardan çıkarmayı hedefliyoruz. 2025 yılında birincil uçuşu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 2029 yılında ise hava kuvvetlerimizin envanterine uçağımızı sokmayı hedefliyoruz. MMU kayda değer mühimmatları taşıyabilecek, siber güvenlik gibi özellikler uçağımızın yazılımında olacak. Alt yüklenicilerimiz uçağımıza manâlı katkılar yapıyor. Savunma sanayimizin ve hava kuvvetlerimizin gücüne şiddet katmak için bizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz’’ dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir