Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın açıklayacak! Uzmanlar ‘müjde’ haberi için ne diyor?

 Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın açıklayacak! Uzmanlar ‘müjde’ haberi için ne diyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın açıklayacak! Uzmanlar ‘müjde’ haberi için ne diyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında yeni müjde haberi verdi, meraklı bekleyiş başladı. “Cuma günü Zonguldak’ta bir müjde açıklayacağız.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zonguldak’ta Uzun Mehmet Camii’nin açılışını yapacağız. Oradan da Kanuni sondaj gemimizle bağlantımızı kuracağız. Oradan açıklamamızı yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Gas&Power Enerji Uzmanı Belirlenmiş Emrah Danış, Kıbrıs Üniversitesi Kıdemli Öğretim Görevlisi Necdet Pamir ve Eski BOTAŞ Gaz Alımı Daire Başkanı Ali Arif Aktürk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği müjde haberi ile ilgili tahminleri hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

“KARADENİZ’DE YAPILACAK KEŞİFLER OLDUKÇA ÖNEMLİ”

Gas&Power Enerji Uzmanı Belirli Emrah Danış, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) kadar 2020 yılında Karadeniz’de yapılan ve toplamda 405 milyar metreküplük bir büyüklüğe ulaşan doğal gaz keşfinin Türkiye için çok kayda değer ve tarihi bir buluş olduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin petrolde takriben yüzde 92, doğal gazda ise yüzde 99 ithalata bağımlı olduğunu bildiren, Danış, “Stratejik bir emtia olan bu 2 üründe dışa olan tiryakilik arz güvenliği açısından bir risk oluşturuyor.

Karadeniz’de geçtiğimiz sene yapılan buluş ve yarın açıklanması olası yeni keşifler ülkemizin kendi yerli kaynakları olması ayrıca de dıştan olan bağımlılığın ve ithalatın düşürülecek olması nedeniyle oldukça kayda değer.” dedi.

“İHTİYACIN 3’TE 1’İ SAKARYA SAHASINDAN ÜRETİLECEK”

Sakarya gaz sahasında ilk üretimin 2023 yılında başlamasının ve 2027 civarında takvim takriben 15 milyar metreküplük gaz üretimi yapılmasının planlandığını gösteren Danış, “Aktüel tüketim verileriyle hesapladığımız ülkemizin gaz ihtiyacının takriben üçte biri Sakarya sahasından üretilecek. Diğer olası yeni keşifler ve rezerv artışları da buna eklendiğinde 2030 sonrası Türkiye’nin gaz üretiminin büyük bölümünü Karadeniz’deki sahalardan karşılayacağını ön görebiliriz.” diyerek şöyle devam etti:

Ülkemizin enerjide bağımsızlığını sağlaması, her yıl ödediği on milyarlarca dolarlık ithalatın yerli üretimle ikame edilerek karşılanacak olması ve en önemlisi kendi milli şirketimiz TPAO kadar kendi sondaj gemilerimizle kendi mühendislerimiz ve işçilerimizin emeği ile yapılan bu keşifler ülkemizde bir petrol-doğal gaz ekosistemi yaratılmasına, ülkemizin uzun senelerdir çabaladığı bölgenin enerji ticaret merkezi olma hedefine sağlayacağı katkılar da dikkate alındığında önemi önümüzdeki yıllarda çok daha iyi anlaşılacak fazla manâlı adımlar.

MÜJDE NE OLABİLİR?

Fatih ve Kanuni sondaj gemilerinin sondaj ve çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Danış, “Fatih geçtiğimiz günlerde Amasra-1 kuyusunda sondajını tamamlamıştı.

Yarın açıklanması olası bir rezerv artışı Türkali 1 ve 2 ile Amasra-1 kuyularındaki sondajlar neticesinde elde edilmiş olabilir.

Karadeniz’de Sakarya gaz sahasının çevresinde benzer özelliklerde başka alanların da olduğu böylece fazla kez ifade edildi. Yarın açıklanması muhtemel yeni keşif ve rezerv artışlarının önümüzdeki 5 yıllık dönemde diğer yeni sahalarda yapılacak rezerv keşifleri ile devam etmesini bekliyorum.” açıklamasında bulundu.

“YENİ KUYULARDAN GELEN BİLGİLER İLE İLGİLİ OLACAKTIR”

Kıbrıs Üniversitesi Kıdemli Öğretim Görevlisi Necdet Pamir de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği müjde ile ilgili olarak, “Tuna 1’den sonra Türkali 1 ve 2 kuyuları delindi. dahası Amasra 1… Buralardaki gelişmeler ile ilgili bir açıklama yapacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Anımsarsanız ‘Tek kuyu ile ve daha o kuyunun da amaç seviyesine 1100 metre kala, elde edilen bulgularla rezerv açıklanması bilimsel değildir. Yeni saptama kuyuları açıldıktan ve onlarda da sahanın uzanımı, geçirgenlik, gözeneklilik, vb. parametreleri, belirlenip uzun süreli sızıntı testleri yapıldıktan sonradan sonuçlar olumlu ise tahmini rezerv o zaman açıklanır.

Rezerv için yukarıda belirttiğim ilave çalışmalar gerekir’ demiştim.” diyen Necdet Pamir, “Şu Anda yeni kuyulardan elde edilen bilgiler doğrultusunda bir tanımlama olacaktır. Fakat bunların ne kadar gerçekçi olacağı hususunda bir data yok elimde. Ben petrolcülüğün en temel ilkelerini söylüyorum.” ifadelerini kullandı.

YER ÜSTÜ TESİSLERİ İLE İLGİLİ BİR UZLAŞMA OLABİLİR

Eski BOTAŞ Gaz Alımı Daire Başkanı Ali Arif Aktürk ise yer üstü tesisleri ile ilgili bir gelişme olabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

Sakarya sahasında sondaj için yer üstü tesislerinin mühendislik çalışmaları devam ediyordu. Büyük ihtimalle onlar ile ilgili bir uzlaşma imzalanacağını tahmin ediyorum. Açıklanan rezerv miktarında da bir güncelleme olma ihtimali yüksek.

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir