CNN International Marmara’ya daldı

 CNN International Marmara’ya daldı

CNN International Marmara’ya daldı

CNN International muhabiri Arwa Damon, deniz salyası istilasına uğrayan Marmara Denizi’ne daldı. Çanakkale Boğazı’na dalan Damon, denizin altını ve üstünü işgal eden deniz salyası sorununu detaylı bir şekilde ele aldı. CNN International Muhabiri, bir zamanlar zengin bir su altı yaşamına konut sahipliği yapan Marmara’nın nasıl neredeyse bir mezarlığa dönüştüğünü gözler önüne serdi.

Arwa Damon, Türk uzmanlara da mikrofon uzattı. Prof. Dr. Muhammed Türkoğlu, CNN International’a Marmara Denizi’nin adeta entübe edilmiş bir koronavirüs hastasını andırdığını söyledi. Türkoğlu, belirtilen bir derinlikten sonra oksijenin az kalsın ayrıntılarıyla tükendiğini vurguladı. Arwa Damon, ana sorunun mikro organizmaların oluşturduğu deniz salyası yok, denizi ve çevreyi kirleten halk olduğunu hatırlattı. Denizdeki kirliliğin bu mikro organizmaların kontrolsüz bir şekilde çoğalmasını tetiklediğini hatırlattı.

Damon, deniz salyası istilasının Türkiye’yle sınırlı olmadığını ve dünyanın çevreyi korumak için yeterince kararlı bir hitabe sergilemediğini savundu. CNN International muhabiri, haberini tüm insanlığa şu uyarıyla bitirdi:

“Buradaki deniz yaşamı boğuluyor. Hayat alanları değil oluyor. Biz de onlarla benzer kaderi paylaşabiliriz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir