Brezilya’da menşei bilinmez bir koronavirüs türüne rastlandı

 Brezilya’da menşei bilinmez bir koronavirüs türüne rastlandı

Brezilya’da menşei bilinmez bir koronavirüs türüne rastlandı

Yerel internet sitesi Globo’nun Brezilya Viroloji Derneği Başkan Yardımcısı Joao Pessoa Araujo Junior’un açıklamalarına dayandırdığı haberde, araştırmacıların SARS-CoV-2’nin yeni bir türüne rastladıkları, P4 diye adlandırılan varyantın menşeinin bilinmediği belirtildi.

Haberde, “P4 varyantının menşei bilinmiyor. İlk olarak Sao Paulo’daki Mococa belediyesinden bir örnekte keşfedildi ve arkasından Porto Ferreira’da geniş çapta yayıldı. Bayağı virüse tarafından daha bulaşıcı ya da daha tehlikeli olup olmadığını atamak henüz mümkün değil” ifadelerine yer verildi.

Habere kadar P4 varyantı, ‘Brezilyalı P1, P2 ve ‘Filipinli’ P3 suşlarıyla iki taraflı kökene sahip, bütün bu varyantlar ise B.1.1.28 soyuna ait.

Araujo Junior’a tarafından yeni türün varlığının kabul edilmesi tartma taşıyor. Brezilyalı bilimci, “Bu tür P1 ve ‘İngiliz’ varyantının egemen olduğu ortamda yayılıyor, ancak bizi en fazla rahatsız eden şey, çok süratli yayılıyor olması” açıklamasında bulundu.

Habere tarafından araştırma verileri, grip virüslerinin ve koronavirüsün genom verilerine açık erişim karşılayan küresel bilim girişimi ve ilk kaynak olan GISAID’e teslim edildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir