Başkent’in Uluslararası Film Festivali başlıyor

 Başkent’in Uluslararası Film Festivali başlıyor

Başkent’in Uluslararası Film Festivali başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te kültür ve sanat etkinliklerine yardım olmaya devam ediyor. “Uçan Süpürge Milletlerarası Kadın Filmleri Festivali”, 27 Mayıs-11 Haziran tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi öncelikle edinmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile 20’ye yakın sivil toplum kuruluşunun katkılarıyla sinemaseverlerle buluşacak.

Pandemi sebebiyle geçtiğimiz yıl sadece çevrimiçi yapılan festival, bu sene 27 Mayıs-3 Haziran tarihleri aralarında çevrimiçi gösterimlerle, 4 Haziran-11 Haziran tarihleri arasında ise Doğan Taşdelen Modern Sanatlar Merkezi’nde ve CerModern Açık Hava Sineması’nda Başkentlilerle buluşacak.

Bu yıl 24’üncüsü düzenlenecek olan festival, 27 Mayıs Perşembe günü saat 11.00’da Ankara Kent Konseyinin konut sahipliğinde Gençlik Parkı’nda düzenlenecek basın toplantısıyla başlangıç alacak. Türkiye’nin ilk bayan filmleri festivali olma özelliğine sahip Uçan Süpürge Milletlerarası Bayan Filmleri Festivali, ABB TV’den canlı olarak yayınlanacak basın toplantısıyla tanıtılacak.

Ankara Büyük Kasaba Konseyi’nin paydaşlarından biri olan Uçan Süpürge Vakfı göre 1998 yılından bugüne değin düzenlenen festival, dünyaca meşhur kadın yönetmenlerin eserlerinin tanıtıldığı, kadının modern dünyadaki önemi ve değerini vurgulayan filmleri Başkentli sanatseverlerle buluşturuyor.

“Araftan Çıkmak” temasıyla düzenlenen 24. Uçan Süpürge Milletlerarası Bayan Filmleri Festivali’nin sinemadaki kadın emeğinin önemini vurgulamak ve yeni kuşak kadın sinemacıları teşvik etmek üzere verdiği ödüller, 4 Haziran’da Ankara’da düzenlenecek törende sahiplerini bulacak.

Bu yıl Onur Ödülleri oyuncu Nur Sürer ve oyuncu-şarkıcı Zuhal Olcay’a, Bilge Olgaç Galibiyet Ödülleri oyuncu-şarkıcı Ayta Sözeri, oyuncu Demet Evgar, müzisyen Ekin Fil ile Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün’e, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Ahsen Eroğlu’ya verilecek.

Hayata geçirdiği projeler ile kadının toplumdaki yerini ve önemine karşın farkındalık hareketlerini destekleyerek bayan dostu belediyeciliğin öncüsü olmaya sürekli Büyükşehir Belediyesi, 24. Milletlerarası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde Doğan Taşdelen Modern Sanatlar Merkezi ve CerModern Açık Hava Sineması’nda gösterilecek filmlere teknik altyapı desteği de sağlayacak.

Başkent’in dört bir yan billboardlarla festivalin tanıtımını gerçekleştirecek olan Büyükşehir Belediyesi, bütün sinemaseverleri Türkiye dahil 33 ülkenin katıldığı festivali izlemeye ziyafet edecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir