Başkan Erdoğan duyurdu: Ödemeler en kısa sürede yapılacak

 Başkan Erdoğan duyurdu: Ödemeler en kısa sürede yapılacak

Başkan Erdoğan duyurdu: Ödemeler en kısa sürede yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sel ve heyelan felaketinin yaşandığı Artvin’in Arhavi ilçesinde vatandaşlara hitap etti.

Şiddetli yağışlar sebebiyle sel felaketinin yaşandığı Rize ve Artvin’de incelemelerde bulunmak üzere bugün öğle saatlerinde memleketi Rize’nin Güneysu ilçesine gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güneysu ilçesindeki incelemelerinin peşinde İl Afet Koordinasyon Merkezi’nde afetle ilgili brifing aldı. Kısa Toplantı sonrası Erdoğan, helikopterle dün sel felaketi yaşanan Artvin’in Arhavi ilçesine geçti. Havadan incelemelerde yer alan Erdoğan, ardındaki Yeni Camii balkonundan meydandaki ilçe halkına hitap etti.

‘ÖDEMELERİ EN KISA SÜREDE YAPACAĞIZ’

“Bugün gördüm ancak burada felaketin boyutu çok ileri derecede” diyen Erdoğan “Ama ne olursa olsun şuanda zarar tespit heyetlerimiz çalışmalarını yaptı ve yapıyorlar. Bu tespitlerle beraber en kısa zamanda sizlere gerekli olan ödemeleri yerine getirmek suretiyle bu zarar tespitinden sizleri kurtarmanın gayreti içerisinde olacağız. Biz fazla daha büyük felaketlerin altından kalktık. Elazığ’da, Van’da burayla karşılaştırma edilemeyecek felaketleri telafi ettik ve burayı haydi haydi hallederiz. Yeter fakat cana gelmesin” diye konuştu.
“En ufak bir burada delilik göstermediler; dediler ki tahammül”

Afet aleyhinde Arhavi halkının gösterdiği sabrı takdir eden Erdoğan “Ben Arhavi’nin bu duruşunu canı gönülden alkışlıyorum. demin İçişleri Bakanım da onu söyledi. İlk andan itibaren Arhavi defalarca böyle dimdik durdu. En ufak bir burada delilik göstermediler. Dediler oysa dayanıklılık ve siz sabrettiniz. Sizin sabrettiğiniz bu yerde idarecileriniz olarak bize düşen de biz de bu sabreden vatandaşlarımıza karşısında ne gerekiyorsa elimizden geleni yapacağız. Konut noktasında pek önemli bir fatura çıkmadı. Daha fazla esnaflarımızın nakdi sıkıntıları var. Onları biran önce gidereceğiz. İçişleri, AFAD her zaman birlikte takip ederek ödemelerini en kısa süre yaparak sizlere ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

‘FELAKET İMTİHANDIR’

“Facia imtihandır. Ona dayanmak o da ayrı bir imtihandır. Arhavi bunu gösterdi” ifadelerini kullanan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şunu bilesiniz fakat bu kardeşleriniz de bu nesil felaketler karşı biz pes etmeyiz. İmkanımız ve gücümüz var. Türkiye eski Türkiye değil. Şuanda kuvvetli bir Türkiye var. Ve bu güçlü Türkiye esnafını darda, yolda bırakmaz bunu böyle biliniz. Şuanda bakanlarım, milletvekillerimiz, valimiz, kaymakamımız, belediye başkanımız tümü yanımızda. Defalarca birlikte düze çıkana kadar bu işi halledeceğiz, bu işi bitireceğiz ve bu nedenle de benim Arhavili kardeşlerim Allah devletimizden razı olsun diyene kadar devam edeceğiz. Yeniden ölenlere Allah’tan rahmet, aranmakta olan 2 kardeşimizi de bulmak suretiyle ailelerini huzura kavuştuklarını her zaman beraber görelim istiyorum. Sağolun, var olun.”
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir