Bakanlıktan Uğur Dündar’a yalanlama! Gerçekler bir bir açıklandı

 Bakanlıktan Uğur Dündar’a yalanlama! Gerçekler bir bir açıklandı

Bakanlıktan Uğur Dündar’a yalanlama! Gerçekler bir bir açıklandı

İçişleri Bakan Yardımcısı, ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Uğur Dündar’ın 15 Temmuz’dan sonra kaybolan silahların 20 tugayı silahlandırabilecek şekilde en az 100 bini bulduğu açıklamasını yalanladı.

‘SÖZ KONUSU DEĞİL’

Yapılan açıklamada “Söz konusu dönemde İçişleri Bakanlığı bünyesinde bağlı kurumlardan Güvenlik Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan silahlardan, mezkûr haberlerde iddia edilen miktarlarda bir sayısal eksiklik, elbette söz konusu değildir.” ifadelerine yer verildi.

Yapılan yorumlama şu şekilde;

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen alçak darbe girişiminin yıldönümünün yaklaştığı günlerde, yaklaşık olarak her yıl olduğu gibi, bazı mahfillerce maksatlı şekilde ortaya atılan mesnetsiz bir iddianın, bu sene da ‘20 tugayı donatacak tabanca kayıp’ başlığıyla yeniden servis edildiği görülmektedir.

Konuyla ilgili olarak daha önce de izah etme üretilmiş olmasına rağmen, toplum nezdinde oluşturulmak istenen birtakım kaygıları tamir etmek ve kamuoyunu dürüst bilgilendirmek adına, aşağıdaki hususların paylaşılmasının faydalı olacağı değerlendirilmiştir.

Laf konusu dönemde İçişleri Bakanlığı bünyesinde yan kurumlardan Güvenlik Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan silahlardan, mezkûr haberlerde iddia edilen miktarlarda bir sayısal eksiklik, muhakkak laf konusu değildir.

RESMİ VERİLER AÇIKLANDI

Konuya ilişkin olarak envanter sayımlarıyla da onay edilen devlete ait veriler şu şekildedir:

Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde açıklanmış (7) adet MP5 Makineli Tabanca , 15 Temmuz 2016 gecesi halka aleyhinde kullanılmak üzere darbeciler tarafından depolardan gasp edilmiş, çatışmalarda kaybolduğu anlaşılmıştır.

15 Temmuz hain darbe girişimi kaynaklı olarak, İçişleri Bakanlığı bünyesinde başkaca herhangi bir tabanca kaybı mevcut değildir.

Bakanlığımızın 2017 yılı İdari Faaliyet Raporunda açıklanmış rakam, sivil vatandaşlarımızın kaybettikleri silahları da taşıyan 1944’deri 2017’nin ardına kadar fakat 73 yıllık toplam sayıdır. Bu rakamın 15 Temmuz ile hiçbir ilgisi yoktur.

Bu itibarla, detayları yukarıda talep edilenler haricen, İçişleri Bakanlığı envanterinden başka bir silah kaybı yoktur. Kaldı ancak, ilgili birimlerimizin personel sayısı dikkate alındığında, söz konusu iddialarda geçen miktarların tutarsızlığı kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Kaybolduğu iddia silah sayısı, o günlerdeki bütün Jandarma ve Güvenlik personel sayısının yaklaşık üçte birine tekabül etmektedir. Devlet ciddiyeti içerisinde böyle bir eksikliğin olamayacağı, kesinlikle oysa izaha fakir değildir.

UĞUR DÜNDAR NE DEMİŞTİ?

Uğur Dündar, Tele1’de katıldığı programda, ”15 Temmuz’dan sonradan 20 tugayı silahlandırabilecek kadar kayıp silahtan söz ediyoruz. Tugaylar en az 5 bin askerden oluşur.

Türkiye geçmişte fazla kanlı olaylar yaşandı. Biz bu acı tabloyu yaşamış kuşaklar olarak kayıp silahlar dendiğinde tüylerimiz ürperiyor. Ülkeyi yönetenlerin de tüylerinin ürpermesi gerekli. Bu silahların günü geldiğinde kime döneceğini hiç kimse kestiremez” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER7

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir