Bakanlık rehberi güncelledi: İşte HES kodunun zorunlu olduğu yeni sektörler

 Bakanlık rehberi güncelledi: İşte HES kodunun zorunlu olduğu yeni sektörler

Bakanlık rehberi güncelledi: İşte HES kodunun zorunlu olduğu yeni sektörler

SON DAKİKA HABERİ: Afiyet Bakanlığı, Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Egzersiz Rehberi’nde yaptığı güncellemeyle, AVM, berber, kuaför, güzellik salonu, kırtasiye ve yarı tüm iş yerlerinde daha önce 1 metre olan sosyal mesafenin 2 metreye çıkarılmasını önerirken, çoğu sektörde de HES kodu kontrolü zorunluluğunu getirdi.

İçişleri Bakanlığının kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin genelgesinin dikkate alındığı, ayrıca Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlenimi ve Filyasyon Rehberi’nde daha önce yapılan değişiklerin yansıtıldığı güncellemelere göre, Kovid-19 ile çaba kapsamında AVM, berber, kuaför, güzellik salonu, kırtasiye ve benzeri bütün iş yerlerinde daha önce 1 metre olarak belirlenen sosyal mesafenin 2 metreden artı olması önerildi.

Keza bu alıcı meslek yerlerinde, “maskesiz ve 2 metreden yakın halde 10 dakika süreyle bir arada bulunulması” durumunun, “yakın temaslı” olarak değerlendirileceği de rehbere eklendi. Bu zaman daha önce 15 dakika idi.

Rehberde, kişilerle 2 metreden yakın ve 10 dakikadan uzun bağlantı olasılığı olanların, yüz koruyucu kullanmasının sağlanması gerektiği açıklama edildi.

HES KODU UYGULAMASI BİRÇOK SEKTÖRDE KULLANILACAK

Rehberde yapılan güncelleme ile AVM gibi alanlarda kullanılan HES kodu uygulamasının daha fazla sektörde kullanımının sağlanması gerektiği belirtildi.

Bu kapsamda, restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi, tatlıcı ve içerisinde yeme-içme hizmeti sunan tüm işletmelere, spor salonlarına, halı saha tesislerine girişte HES kontrolü yapılacağı aktarıldı.

Kurban Bayramı ve öncesinde hayvan satmak ve kesim alanlarının girişinde HES kodu sorgulamasının yapılması gerektiği kaydedildi.

İŞ YERLERİNDE IKI TARAFLI KULLANIM AMACIYLA GAZETE, DERGİ BULUNDURULABİLECEK

ÖTE YANDAN iş yerlerinde müşterek kullanım amacıyla gazete, dergi ve benzerleri bulundurulabilecek. Bunları kullananlara temastan önce ve daha sonra el antiseptiği kullanması ve el yıkamasına ilişkin hijyen uygulamaları hatırlatılacak.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir