Bakan Koca: Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak

 Bakan Koca: Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak

Bakan Koca: Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak

Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. 

Bakan Koca toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.  

Koca, “Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak, lüften aşı sırası gelen vatandaşlarımız aşılarını olsunlar” dedi.

Sıhhat Bakanı “Aşı programımız ile toplumumuzun minimum yüzde 60’ını bağışık ülkü getirmeden salgının durdurulmasından söz edemeyiz” ifadelerini kullandı. 

Fahrettin Koca’nın açıklaması şöyle:

“Koronavirüs Bilim Kurulumuz bugün toplanarak kademeli normalleşme dönemini ve aşı programını ele aldı. Bilim Kurulumuzla birlikte yaptığımız değerlendirmelerden sizleri bilgi vermek için huzurlarınızdayım.

Salgının seyri dikkate alındığında, sosyal hareketliliğin kısıtlandığı dönemlerin, vaka sayılarının dramatik şekilde düşmesiyle sonuçlandığı bir reel. Her kapanma döneminde büyük bedeller ödeyerek olgu sayılarının düşüşüne şahit oluyoruz. öte taraftan kontrolü kaybettiğimiz her açılım dönemini de katlanarak gelişen vaka sayıları, hasta sayıları ve kayıplarla derin izler bırakarak deneyim ediyoruz.Ancak uzun vadede bıraktığı sosyal ve psikolojik etkiler ise kesinlikle göz ardı edilmemeli.

“GÖSTERDİĞİMİZ FEDAKARLIKLARI BİR ANDA HEBA ETMEYELİM”

Kısıtlama dönemlerinde gösterdiğimiz fedakarlığın neticelerini telaş ederek, aniden eski normallerimize dönmeye kalkarak heba etmemeliyiz. Her ne dek salgının seyrinde kayda değer bir kırılma temin etmiş olsak da virüsün halen aramızda dolaşımda olduğunu unutmamalıyız. Derece Derece normalleşme döneminin bir günde eski normalleşmek olmadığını, daha ağır bedeller ödememek için an be an olağan hayata dönme çabası göstereceğimiz günler olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Unutmayalım ancak bundan daha sonra bireysel tedbirler çok daha manâlı olacak. Kendi tedbirimizi alarak normalleşen hayata katılmayı öğreneceğiz.

Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak.

“TEK BİR YENİ TALEBİM VAR”

Salgının rahatsızlık yükü değin sosyal yükü aşağı da yorulduk. Aşı programının başarıyla ve planlandığı hali ile yürütülebilmesi halinde yaz ayları sonunda salgından değil daha güzel günlerden bahsedeceğimiz, salgını ülke gündeminden de kişisel gündemlerimizden de çıkaracağımız görünür oldu.

Bunu başarıyla hayata geçirebilmek için sizden tek bir yeni talebim var: Lütfen aşı sırası gelen vatandaşlarımız aşılarını olsunlar.

“YERLİ AŞININ SON TESTLERİ YAPILIYOR”

Yerli aşı çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor.Bu karşılaştırmaların fiziki ve bilimsel mecralarda yapılmadığından muhakkak olabilirsiniz. Aşıların bir birine avantaj veya zayıflıkları üzerinden bir değerleme yapılacak kadar çok zaman geçmedi. Teknik olarak bir aşıyı öteki bir aşı ile karşılaştırmak için yıllara sari izlemler gerekmektedir. Ancak tüm korona virüsü aşıları hemen şimdi çok yenidir. Burada manâlı olan, emniyet ve etkililik testlerini ve klinik araştırmalarını başarıyla tamamlamış olan aşıların kullanıma alınmasıdır. Bakanlığımız, Bilim Kurulumuz bu kriterleri başlıca alarak en güvenli ve en etkili aşıları vatandaşlarımızın kullanımına arzetmek üzere incelemeler yürütmekte ve yol göstermektedir. Yani, ülkemizde kullanıma giren aşıların etkin ve güvenli olduğundan eminiz. Bunların birbirleri ile karşılaştırılmaması gerektiği gibi, yakın gelecekte mümkün de olmadığını hatırınızda tutmanızı istirham ederim. Bu sebeple sıranız geldiğinde hangi aşı ile aşılanma imkanınız varsa güvenle o aşıyı olmalısınız.

“TOPLUMUN EN DÜŞÜK YÜZDE 60’I BAĞIŞIK HALE GELMELİ”

Aşı programımız ile toplumumuzun asgari yüzde 60’ını bağışık ülkü getirmeden salgının durdurulmasından söz edemeyiz.Bir kez daha tekrar ediyorum, eski normale dışarı giden yol aşılamadan geçiyor. Sırası gelen aşısını olarak mücadeledeki yerini alsın. 84 milyon olarak birlikte başaracağız.

Bu güce güvenin.” .

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir