Bakan Dönmez duyurdu: Yeni müjde sene sonunda

 Bakan Dönmez duyurdu: Yeni müjde sene sonunda

Bakan Dönmez duyurdu: Yeni müjde sene sonunda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TRT Haber’de Fatih Gemisi’nde arasında Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in de bulunduğu gazetecilere kayda değer açıklamalarda bulundu.

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamalarından satır başları;

Ekim ayında 85 milyar metreküpün keşfini açıklamıştık. Haziran başında Amasra 1 kuyusunda Sakarya Gaz sahası içinde keşfimiz oldu. Keşifler sondaj amaçlı yapılan çalışmalarda açıklanıyor. Tuna 1 sonrası Türkali 1-2-3’ü açtık. Amasra’yla birlikte 5 kuyuya ulaşmış olduk. Sahayla alakalı deneme ve analizlerin yapılması gerekiyor.

 Artık sahayı tanınma adına bütün veriler elimize ulaştı. O günden bu zamana dek gaz hala yanıyor. Bundan sonradan Türkali 3’le ilgili benzer işlemleri yapacağız. Elimizde bütün veriler ulaşmış oldu. Denizaltı yapıların dizaynında kullanılacak yapıların verilerini elde ediyoruz. Kıyıda terminalimiz, işleme tesislerimiz… Arada boru hatlarımız olacak.

2023 YILINDA VATANDAŞLARIMIZLA BULUŞTURACAĞIZ

Bu gazı bizim kıyıya çıkarmamız lazım.

Biz inandık fakat bir takım çevreler bize inanmadı. Bazı kesimler inanmak istemedi. Biz onlar inansın diye yapmıyoruz. İşin gereği. Mutluluğumuzu vatandaşlarımızla paylaşmış olduk. 2023 yılında bu gazı vatandaşlarımızla buluşturacağız. 2023’te tüm vatandaşlarımız ocaklarını açtığında Karadeniz gazıyla buluşmuş olacak.

 Arkadaşlar testle alakalı basınç değerleriyle aydınlatma işlemlerini yapıyor. Dün akşam 10-15 bar civarında bir basınçla yaktık. 10-15 katlı bir apartman boyunda bir ateş boyu izlemiş olduk. Karadeniz’in altındaki gaz beni serbest bırakın demenin mutluluğunu yaşıyor. Evet nitelikli. Değerler açısından son derece nitelikli bir gazdan bahsediyoruz.

CİDDİ BİR TASARRUF SAĞLIYORUZ

AK Parti hükümetleri seçimden bağımsız her derhal vatandaşlara hizmet götürme şuuruyla hareket ediyor. Bu gaz bizim değil 84 milyonun burada büyük payı var. Yurtdışında uzun yıllardır çalışan kendi insanımız vardı. Yurtdışında çalışan Türk mühendisler ekibe dahil oldu.

Onlar belki çok daha iyi şartları elinin tersiyle iterek bu işi yapıyor. Bir yerde kurumun zenginliğini de gösteriyor. Onlarla ne değin övünsek azdır.

İlk günden beri maliyetleri izliyoruz. Ciddi bir tasarruf sağlıyoruz çünkü kendi imkanlarımızı kullanıyoruz. Maliyetler dikkate alınarak gazın burada maliyeti yüksek olacak denebilir ama biz kendi kaynaklarımızla sondaj gemilerimizle gerek yatırım gerek işletme giderlerini büyük mülk ettiğimiz şekilde daha uygun fiyatta olduğunu saptama ediyoruz. İthal ettiğimiz gaza tarafından fazla daha ekonomik olacağını söyleyebilirim.

10 YIL BİZE YETECEK

İhtiyaç duyduğumuz enerji kaynaklarımızın yüzde 70’ini ithal ediyoruz. Doğal gazın yüzde 1-2’sini üretebiliyoruz. Petrolün yüzde 8’ini kendi kaynaklarımızla üretiyoruz. Son 10 yılda 40 milyar dolar doğal gaz ve petrole ödememiz laf konusu. 540 milyar metreküp gaz keşfimiz var. Dışardan almadığımızda 10 yıl bize yetecek değin gaz keşfetmiş oluyoruz. 2-3 katı neden olmasın diyoruz. Yeni bir modelle burada çalışıyoruz.

Bu araştırmalar dışa bağımlılığımızı azaltmış olacak.

Uzun vadede amacımız enerjide dışa bağımlılığı bitirmek. Karadeniz’de aranacak daha fazla yer var. Yılın sonunda veya önümüzdeki yılın başında daha batıda bir müjde paylaşabiliriz. Araştırılacak daha fazla yer var. Daha önceki çalışmalar ve yeni araştırmalar aralarında yerbilim değerlendirmelerde çeşitlilik laf konusu. Yeni parametrelere tarafından tekrar simüle edeceğiz. Daha batıda Karadeniz’in doğusunda yeni kaynak ve potansiyeller saptama edebiliriz. 

Burası Hazar Denizi’ne benzer bir potansiyel olduğunu gösteriyor. Sismik araştırmalara göre Karadeniz’i yeniden değerlendiriyoruz.

Romanya da 4-5 sene önce keşif yapmıştı. Komşumuz Yunanistan’da faaliyetlerine devam ediyor. Bu buluş yalnızca Türkiye’nin talep güvenliği açısından yok diğer ülkeler açısından da önemlidir.

Keşfettiğimiz gazı öncelikle kendi iç ihtiyaçlarımız için kullanacağız. Enerji talep güvenliği bütün ülkeler için olmazsa olmazdır. Kendi kaynaklarınızdan üretebiliyorsanız kendi kaynaklarınızdan üretemiyorsanız dışarıdan miktar anlaşmalarıyla bu açığınızı gidermeniz gerekiyor.

Türkiye coğrafyasıyla kritik stratejik bir lokasyonda. Coğrafya kaderimizdir tanımlamasının en hoş örneklerinden biri Türkiye diyebiliriz. Komşu ülkelere baktığımızda istikrarsızlıkların, iç savaşların sık sık yaşandığı bir coğrafyada yaşıyoruz. Son yıllarda bilhassa yerelleşmeye ağırlık verdik. Bu denizdeki çalışmalar için gerekli olan araç gereçlerin sismik ve sondaj gemileri bu politakanın bir sonucu. Akdeniz’deki faaliyetlerimizde tehditlerle karşısında karşıya kaldık. Yaptırım ve tehditlere imtiyaz vermedik. Taviz vermeden o çalışmaları yaptık. Planladığımız şekilde de devam edecek. Türkiye’nin bir anlamda dışa bağımlılığını isteyen içeride ve dıştan merkezler var. Çalışmalardan hastalık duymaları, kuytu veya açık şekilde açıklama etmelerini ben buna bağlıyorum.

NASIL BULDUYSAK O KADAR ÇIKARACAĞIZ

Bizim elimizde takriben 50-55 milyar metreküplük doğal gaz kontratları var. Bu kontratların bazıları 2000 yılı öncesi yapılmış kontratlar. Boru hattını yapabilmek için uzun dönemli satış kontratı yapmanız lazım. Önümüzdeki bir kaç sene içerisinde bazı sözleşmeler sona erecek.

Kontratımızdaki miktarı buna kadar ayarlamaya çalışıyoruz. Karadeniz’deki bu keşif daha önce kurgulanan projeksiyonu lehimize revize etmemize neden oldu. Haricen olan bağımlılığımız bu anlamda azalmış olacak.

3 yılda filomuza 3 tane son teknoloji ile üretilmiş sondaj gemilerini filomuza dahil ettik. Dördüncüsü olur mu, bunu da değerlendiriyoruz. Dördüncüsü de olabilir. 2023’te bu gazı karaya götürebilmemiz için bir iş planı yaptık. Bu gemilerin sondajı açma süresi, tamamlama işlemleri, üretime hazırlama işlemleri meslek takvimi ile ilerliyor. Buraya Yavuz gemisini de intikal ettireceğiz. Üç gemi burada daha seri şekilde çalışmış olacak. Dördüncü gemiyi satın alma ya da kiralama biçiminde temin edeceğiz. Buradaki meslek planımız 7-8 yıl sürecek. Bu gemiler dünyanın her yerinde çalışabilir. Bulamazsınız dediler bulduk, şimdi çıkaramazsınız diyorlar, nasıl bulduysak pek çıkartacağız. 

Kanuni sondaj gemisi Sakarya Gaz Sahası’nda ilk kuyu sızıntı testini tamamladı!
Kanuni sondaj gemisi Sakarya Gaz Sahası'nda ilk kuyu akış testini tamamladı!
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Sakarya Gaz Sahası’ndaki Türkali-2 saptama kuyusunda gerçekleştirilen birincil kuyu sızıntı testinin başarıyla tamamlandığını bildirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir