Azerbaycan’dan ilk kez KKTC’ye resmi ziyaret!

 Azerbaycan’dan ilk kez KKTC’ye resmi ziyaret!

Azerbaycan’dan ilk kez KKTC’ye resmi ziyaret!

Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri ve Parlamentolar Arası İlişkiler Komitesi heyeti, başta resmi olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) ziyaret etti. Heyet Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu ve Başbakan Ersan Saner tarafından kabul edildi.

Samed Seyidov başkanlığındaki heyet, ilk olarak Cumhurbaşkanı Tatar kadar kabul edildi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya tarafından, Tatar, Türkiye’nin Azerbaycan ile yakınlığını büyük bir gönül rahatlığıyla karşıladığını açıklama ederek, “Bir ırk üç devletiz. Hepimiz Türk soyundan geliyoruz.” dedi.

Azerbaycan’dan milletvekillerini kabul etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Tatar, “Biz de bu günleri hep özledik. Biz bu ülkede çocukluğumuzdan beridir büyük bir mücadele içerisindeyiz.” ifadesine yer verdi.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının Müslüman bir halk müziği olduğunu, Rumların Kıbrıs’ı Helen Ada’sı yapmaya çalıştığını, bu nedenle çatışmaların yaşandığını ve Kıbrıslı Türklerin de defalarca çaba ettiklerini anlattı.

Kıbrıs Türk halkının mücadelesini Karabağ’da verilen mücadeleye benzettiğine değinen Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) tek yanlı olarak Avrupa Birliği’ne alınmasının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dile getirdiği gibi, bir hukuksuzluk ve tarihi bir kusur olduğu açıklama etti.

“Biz devletimize sahip çıkmak zorundayız.” diyen Tatar, Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargolar ve haksızlıkların amacının Türkiye’yi pes ettirmek olduğunu oysa Türkiye’nin her zaman Kıbrıslı Türklerin ardındaki olduğunu kaydetti.

Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarından nedeniyle Türkiye’nin Kıbrıs’a her zamankinden daha artı tartma verdiğini belirten Tatar, “Türkiye’nin desteğiyle burada çok başarılı işler yapacağımız inancındayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Tatar, KKTC’de çok sayıda başarılı Azerbaycan Türkü’nün yaşadığına dikkati çekti.

Türk Türk’ün yanında olmalı ve dünya da bunu görmeli.” diye konuştu.

Seyidov, 20 Temmuz Kıbrıs Uzlaşma Harekatı’nın 47’nci yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’yi ziyaretinde Azerbaycan milletvekillerinin de burada olacaklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar’a heyeti kabul ettiği için teşekkürlerini ve derin minnetlerini sunan Seyidov, bundan daha sonra ilişkilerin artarak daha da devam etmesini temenni etti.

“Türkiye’nin gücü, Azerbaycan’ın gücüdür, KKTC’nin gücüdür.” diyen Seyidov, KKTC’nin de gücüne baskı katmasını ve Türk dünyasının birleşmesini diledi.

“AZERBAYCAN HEYETİNİN ARAMIZDA OLMASI ULUSLARARASI CAMİAYA DA ENERJIK BİR MESAJDIR”

SONRA Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sennaroğlu, 20 Temmuz Barıştırma ve Hür Bayramı etkinlikleri için Seyidov ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Sennaroğlu, heyeti ülkede ağırlamaktan kibir duyduklarını ifade ederek, Azerbaycan meclisinin ülkeye ilk olarak devlete ait bir heyet göndermesinin kendilerine baskı verdiğini vurguladı.

“Kıbrıs Türk halkının özgürlüğe ve esenliğe kavuşmasının 47.

Burada olmanız Kıbrıs Türk halkının yalnız olmadığını on senelerdir maruz bırakıldığımız çifte standartların sürüp gidemeyeceğini herkese göstermektedir. Kuzey Kıbrıs’taki temaslarınızın verimli geçmesini temenni ediyorum. Azerbaycan’a Kıbrıs Türk halkının sevgi selamlarını götürün. Cumhurbaşkanı sayın Aliyev’e, mevkidaşım Azerbaycan Ulusal Meclisi Başkanı Sahiba Gafarova’ya da şahsım, divan üyeleri ve bütün Cumhuriyet Meclisi milletvekillerinin selamlarını iletiyorum.”

İki ülkenin parlamentoları aralarında resmİ ve kurumsal ilişkiler tesis edileceğini kaydeden Sennaroğlu, ziyaretin bu yönde atılacak adımlara öncülük edeceğine muhakkak olduğunu vurguladı. Seyidov da heyet olarak KKTC Meclisinde bulunmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek kabul dolayısıyla Sennaroğlu’na teşekkür etti.

Türkiye temaslarında ifade ettiği gibi tarihi günlerden geçildiğini bugün de KKTC dile getirdiğini gösteren Seyidov, önceki gün Ankara’da gerçekleştirdikleri toplantılara değindi.

“BİZ BİR MİLLET İKİ DEVLETİZ, ÜÇÜNCÜSÜ DE ARTIK BURADADIR”

Türk dünyasının genişlemesinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Seyidov, Türkiye’nin ve Türk dünyasının hem sevincine ayrıca de kederine ortak olduklarını vurguladı.

“Biz bir halk müziği iki devletiz, üçüncüsü de bundan böyle buradadır.” diyen Seyidov, bugün Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın gücüyle güçlendiklerini ve KKTC’nin güçlenmesiyle bütün Türk dünyasının güçleneceğini söyledi.

Kıbrıslı Türklerin bunca vakit izolasyonlar aşağıda yaşadığını anımsatan Seyidov bunun bundan böyle son bulması gerektiğini kaydetti.

“MİLLİ DAVAMIZDA BİZİMLE BİRLİKTE OLDUĞUNUZ İÇİN SİZLERE SAMIMI TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Başbakan Saner de Seyidov ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Azerbaycan’ın, Türkiye’nin yanına, özellikle Avrupa Konseyi’nde Kıbrıslı Türklerin mücadelesine katkı sağladığına değinen Saner, “Ulusal davamızda bizimle birlikte olduğunuz ve bizlere yardım verdiğiniz için sizlere içten teşekkür ediyorum.” dedi.

Saner, GKRY’nin Kıbrıs meselesinin 1974’te başladığı yönünde bir kavrama yaratmaya çalıştığına işaret ederek şöyle konuştu:

“Kıbrıs Barışma Harekatı bizim açımızdan bir sebep ilişkisi yok, netice ilişkisidir.

Halbuki esas işgal 1963 yılında GKRY’nin tek taraflı olarak Cumhuriyeti işgali ile başlamıştır. Kıbrıs’taki bütün kayıp sorunları da 1963-1974 arasındadır ve buradaki kayıplar ağırlıklı olarak Kıbrıslı Türklerdendir.”

Kıbrıs Türk halkının, iki eşdeğer egemen devlet temelinde bir çözüm için son cumhurbaşkanı seçiminde iradesini ortaya koyduğunu ve Tatar’ı cumhurbaşkanı olarak görevlendirdiğini vurgulayan Saner, hükümet olarak da Milli Birlik Partisi olarak da iki eşdeğer baskın devlet statüsünde çözümün gerçekleşmesi için Cumhurbaşkanı’nın arkasında olduklarını, ona baki destek sunduklarını bildirdi.

Saner, “İnanıyorum ama Azerbaycan’ın da bizlere bu konuda önümüzdeki süreçlerde belli başlı vatan Türkiye ile birlikte desteği olacaktır.” dedi.

“AVRUPA KONSEYİ’NDE KKTC’NİN HAKLARINI MÜDAFAA EDECEĞİZ”

Seyidov da Avrupa Konseyi’nde KKTC’nin haklarını ve adaleti müdafaa edeceklerini belirtti.

Azerbaycan Ulusal Meclisinin hem iktidar, hem muhalefet, ayrıca de bağımsız üyelerinin KKTC’ye gelen heyette bulunduğunu aktaran Seyidov, Kıbrıs meselesinde Azerbaycan’da iktidar ile muhalefet ayrımının bulunmadığını vurguladı.

Heyet olarak Türkiye’den sonra Kuzey Kıbrıs’a geldiklerini anlatan Seyidov, “Bu da bizim toprağımız.

Türk dünyası yükselecek. Bunun için Türkiye Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs birlikte olmalı.” dedi.

Heyette Azerbaycan Milletvekilleri Asim Mollazado, Erkin Gadirli, Nigar Arpadarai ve Nasib Mahamaliyev yer aldı.

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir