Araştırmacı Bekir Ağırdır “muhalefetin ıskaladığı gerçeği” açıkladı

 Araştırmacı Bekir Ağırdır “muhalefetin ıskaladığı gerçeği” açıkladı

Araştırmacı Bekir Ağırdır “muhalefetin ıskaladığı gerçeği” açıkladı

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, “Muhalefetin ıskaladığı reel” başlıklı bugünkü köşe yazısında meşhur kamuoyu araştırmacısı Bekir Ağırdır‘ın Oksijen gazetesinde yazdığı yazıya dikkat çekti.  

Muhalefet partilerinden muhalif aydınlara dek “Türkiye’nin kötü yönetildiği, ekonominin iyi gitmediği, pandeminin de katkısıyla haksızlık, eşitsizlik ve yoksulluğun arttığı” tespitinin yapıldığını anlatan Övür yazısının devamında ise yapılan tespitlerle birlikte meşhur analist Bekir Ağırdır’ın bütün olumsuzluklara rağmen iktidarın nasıl muhalefetten daha fazla oy aldığı tespitine dikkat çekiyor. İşte Mahmut Övür’ün yazısından o birim  ; 
“Muhalefetin ve en akla uygun laik sol aydının gündeminde böyle bir Türkiye var. Fakat bu tespiti yapanlar, ne ABD’nin takviye verdiği FETÖ ve PKK tehdidini, ne her ay ihracat patlaması yapan sanayi ve ticareti, ne savunma sanayiindeki teknolojik sıçramayı, ne de Libya’dan Karabağ’a uzanan dış politika hamlelerini görüyor.
İşin en vahim tarafı bu tespiti yapanlar, yaklaşık 20 yıldır Başkan Erdoğan‘ın seçim kazanmasının sırrını da çözemiyor.
Bu yüzden de en entelektüeli bile hâlâ şu soruyu soruyor: Nasıl olur da bu koşullarda muhalefetin oyu artmaz?
Bu konulara kafa yoran isimlerden biri de yaptığı araştırmalarla uyarı çeken Bekir Ağırdır... Ağırdır, önce şöyle bir tespit yapıyor:
“İktidar toplumsal meşruiyetini, desteğini kaybediyor fakat muhalefette de önemli bir yükseliş hemen şimdi araştırmalarda görülmüyor. Karşımızdaki kök sorunlardan birisi, var olan siyasi rekabet eksikliği…
Ne süre söylüyor bunu? Daha yeni 9-15 Temmuz tarihli Oksijen‘deki yazısında.

AK PARTİ, TÜM ÜLKE COĞRAFYASINDA VAR
O yazıda şu gerçeğin altını özellikle çiziyor:
“AK Parti yirmi yıla yakında olacak olan süre sonunda iktidar yorgunluğuna, yaptığı iri hatalara karşın bile hâlâ bütün ülke coğrafyasında var olan bir parti. (…) Her sosyolojik, demografik, sınıfsal kümeden eksik ya da fazla oy alabiliyor.”
Peki AK Parti’nin rakibi partilerde şart ne?
Sadece CHP ve HDP’yi ele alıyor. CHP, kıyılarda, gündelik hayat tarzı kentli, metropollü, seküler olan kümelerde, HDP ise Kürtlerin ağırlıklı olduğu, kimlik taleplerinin önde olduğu kümelerde var.
Orta Anadolu ve Karadeniz gibi muhafazakâr yaşam tarzının ağırlıklı olduğu coğrafyalarda ise yok hükmündeler.

SANSASYONEL SEÇİM SONUÇLARI
Sonradan da sözü CHP’ye iktidar hayali kurduran ve “sansasyonel” olarak nitelediği 2019’daki yerel seçim sonuçlarına getirip şu yorumu yapıyor:
“Her ne değin İstanbul, Ankara, Antalya, Adana gibi bazı yerlerde başkanlıkların el değiştirmiş olmasının ürettiği sansasyonel siyasi sonuçlar gözleri boyamış olsa da lokal meclis oylarında ülke toplamında hâlâ iktidar blokunun ağırlığının sürüyor olduğu gerçeğini muhalefet ıskalıyor.”

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir