Ankara Büyükşehir Belediyesinin “Başkent Kart”ı törenle tanıtıldı

 Ankara Büyükşehir Belediyesinin “Başkent Kart”ı törenle tanıtıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesinin “Başkent Kart”ı törenle tanıtıldı

ATO Congresium’da düzenlenen törende, Başkent Kart ile ilgili data veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, insan odaklı belediyecilik anlayışıyla yeni bir aşamaya geçtiklerini belirtti.

Yavaş, tanıtımını yaptıkları Mastercard daha alçak yapısıyla hazırlanan kartın yalnızca Ankara’da değil, tüm dünyada kullanılacağını söyledi.

Kartın tüm meslek yerlerinde ve internet alışverişlerinde kullanılabileceğini aktaran Yavaş, sosyal yardımların da bu kart vasıtasıyla halka ulaştırılacağını bildirdi.

Destek kolisi dağıtmayı tamamen ortadan kaldırdıklarını vurgulayan Yavaş, “Başkent Kart uygulamasıyla, insan onurunu zedeleyen, anne babaları çocuklarının yanına mahcup eden, kimi yöneticilerin propaganda malzemesi yerine getirmek için kullandıkları o çirkin resim karelerini artık tarihin çöplüğüne atıyoruz.” dedi.

Ön ödemeli sistemle geliştirilen kart sayesinde, anlaşmalı sinema, kafe ve müze gibi yerlerde özel indirimler sağlanacağının altını çizen Yavaş, kredi kartı geçen baştan bu kartın kullanılacağını kaydetti.

Başkan Mansur Yavaş, kart sahibi vatandaşların her harcama yaptığında bununla beraber bir gereksinim sahibine de yardımda bulunacağını belirterek, “Sadece Ankara’da, her ay pos cihazının yaklaşık 50 milyon kez kullanıldığını, aylık 10 milyar liralık masraf yapıldığını biliyoruz. Başkent Kart doğruca, yalnızca Ankara’da bile, her ay asgari 50 milyon kez iyilik yapma ve harcadığımız 10 milyarın her kuruşunda iyiliği dağıtım fırsatımız olacak.” diye konuştu.

Ankara’ya gelecek ay 3 teknoloji merkezi kazandırmayı da planladıklarını açıklayan Yavaş, buralarda ücretsiz olarak aynı zamanlı online yazılım ve bilişim dersleri vereceklerini, keza fazla yakında bir “Bilişim Çalıştayı” düzenleyeceklerini aktardı.

KILIÇDAROĞLU, AKŞENER VE UYSAL’A KARTLARINI VERDİ

Mansur Yavaş, konuşması ve sunumun gerisinde Kılıçdaroğlu, Akşener ve Sakin’a, “çok harcama yapmalarını” dileyerek Başkent Kart verdi.

Akşener ve Sakin, Başkan Yavaş’a teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Kılıçdaroğlu da seçimlerden önce verilen sözlerin, seçimlerden sonra nasıl tutulduğunu gördüklerini açıklama ederek, “Verilen bir sözün tutulması fazla manâlı. Bu halkla, halkın seçtiği belediye başkanı aralarında güvenin oluşması açısından son derece değerli.” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU, ŞU DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU:

“Hepimizin gönlünden iyilik yapmak geçer ama bu iyiliği yaparken insan onurunu gözetmek fazla daha öbür bir şey. İnsanı insan olarak benimsemek, onun yoksulluğuna veya varsıllığına bakmadan ihtiyaç sahibi her aileye, her kişiye, her çocuğa, ihtiyacını gidererek yardımları yerine getirmek fazla kayda değer. Sayın Belediye Başkanımız bu konuda tüm Türkiye’ye örnek olacak bir adımı atmış durumda. Birincisi tabii kimse bu paraya çökemeyecek, böyle bir mutluluğunuz var. İkincisi de aslında bütün Ankaralılar takviye yapacaklar, alışveriş yaparken.”

Evlerinde alışverişin büyük çoğunluğunu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nun yaptığını gösteren Kılıçdaroğlu, eşi için de bir kart hazırlandığının söylenmesi üstüne, “Dolayısıyla bir meselemiz yok o süre.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir