Almanya ve Avusturya’dan uyarı çeken Türkiye kararı

 Almanya ve Avusturya’dan uyarı çeken Türkiye kararı

Almanya ve Avusturya’dan uyarı çeken Türkiye kararı

Almanya tatil sezonunun açılmasıyla başlattığı normalleşme sürecinde yeni bir adım daha attı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında 17 Mart 2020 tarihinde uygulamaya konulan ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu iyice veya kısmen Kovid-19 risk bölgesi olarak sınıflandırılan 80 ülkeye yönelik seyahat uyarısını kaldırdığını açıkladı.

“OLUMLU GELİŞMELER VAR, KISITLAMALARA LÜZUM DEĞIL”

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas yaptığı açıklamada, “Olumlu gelişmelerin olduğu yerde, kısıtlamaları sürdürmek için bir sebep yok” dedi.

ALMANYA’NIN LİSTESİNDE 40 ÜLKE KALDI

Almanya’da bu ülkelerden gezi uyarılarının kaldırılmasının ardındaki gezi uyarısı yer alan yalnızca 40 ülke kaldığı, Avrupa’da yüksek insidansın görüldüğü ülke olmadığı, oysa İngiltere ve Portekiz’in acilen virüs varyant alanları olarak sınıflandırıldığı belirtildi.

Almanya Federal İstatistik Dairesinin verilerine tarafından, 83 milyon nüfuslu Almanya’da her yıl 71 milyon insan tatil yapıyor ve Almanların 50 milyonu tatilini ülke dışarıda geçiriyor.

AVUSTURYA DA KALDIRDI

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, düzenlenen basın toplantısında bugünden itibaren uygulanmaya başlanacak yeni gezi düzenlemesini kamuoyuyla paylaştı.

Schallenberg, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin yanı sıra bir takım 3’üncü ülkelerin yeşil listeye alındığını, tehlike seviyesi düşük bu ülkelerden gelenlerin aşı olmaları, hastalığı geçirmeleri ya da negatif test sonucunu ibraz etmeleri durumda Avusturya’ya karantina olmaksızın girebileceklerini söyledi.

Virüs varyantlarının tespit edildiği çok riskli ülkeler sınıfında yer alan Brezilya, Güney Afrika, Hindistan ve İngiltere dışındaki 3’üncü ülkelerin kırmızı listeden çıkarıldığını kaydeden Schallenberg, iki doz aşı olan ve üzerinden 14 gün geçen kişilerin karantinadan muaf tutulacağını söyledi.

KARANTİNA OLMAKSIZIN SEYAHAT EDİLEBİLECEK

Schallenberg, ayrıca hastalığı geçirmiş ve ilk doz aşıyı yaptırdıktan sonra üzerinden 14 gün geçen kişilerin de karantina olmaksızın Avusturya’ya gezi edebileceğini açıkladı.

Olumsuz PCR veya antijen test sonucuna sahip kişiler için karantina koşulunun sürdüğünü belirten Schallenberg, karantinanın 5’inci gününde yaptırılacak testin sonucuna tarafından karantinadan çıkılabileceğini kaydetti.

Ülkede ayrıca, ocaktan itibaren kapalı alanlarda gerekli tutulan FFP2 maskelerinin kullanımına son verilirken, bunun yerine bayağı maske kullanılacak.

Yaklaşık 5 milyon kişinin birincil doz Kovid-19 aşısını yaptırdığı Avusturya’da son 24 saatte 62 yeni vaka saptandı.

FRANSA VE RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE YOLCULUK KARARI

Fransa’da 17 Haziran’da Türkiye’yi seyahat kısıtlaması taşıyan kırmızı ülke listesinden çıkarmıştı. Türkiye’den Fransa’ya gidenler için 10 günlük karantina zorunluluğu kaldırılmıştı.

Rusya’da 15 Nisan’da aldığı kararla Türkiye ile uçuşları sınırlandırmıştı. Ama Rusya, Türkiye’ye tüm uçuşların 22 Haziran itibarıyla her yerde başlatılması kararı almıştı.

KAYNAK: İHA, AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir