Ali Çınar, kritik görüşmeyi değerlendirdi: Biden, Türkiye’yi kaybetmek istemez

 Ali Çınar, kritik görüşmeyi değerlendirdi: Biden, Türkiye’yi kaybetmek istemez

Ali Çınar, kritik görüşmeyi değerlendirdi: Biden, Türkiye’yi kaybetmek istemez

Ali Çınar’ın açıklamaları şöyle:

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı buradaydı. Onlar da görüşmeyi yakından izliyorlar. ABD medyasının da bu toplantı sonucunu ve Biden’ın basın toplantısını bekliyor. Bu diyaloğun olması olumlu ve iki NATO müttefikinin sorunları yüz yüze konuşmasını büyük fırsat olarak değerlendirmekte üstünlük var. Başkent kulislerinde bir takım Türk karşıtı grupların rahatsız olduğunu söyleyebiliriz. Bundan daha sonra atılacak adımlar esas sorunların çözümü yolunda nasıl bir yol çizileceğini gösterecek.

Afganistan konusu, ABD’nin Türkiye’ye tam desteğinin olacağı görünüyor. Aynı şekilde ticari hacmin artırılması konusunda artı bir girişim var. Suriye konusunda Biden yönetiminin net bir politikası olması konusunda Türkiye fiziksel takviye vermesi konusunda bir yardım olabilir. S-400 ve YPG konularında sıkıntılar görülüyor ve konuşuluyor. Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları aralarında daha sık bir diplomasinin olacağı bir Türk-Amerikan ilişkisi görebiliriz. Bu toplantının bundan sonraki devamları fazla önemli olacak. YPG/PKK konusu büyük sıkıntı. Bu konuda ABD’nin geri adımı değil. Burada Türkiye’nin atacağı adımlar kayda değer olacak. Köşeye sıkışmış bir terör örgütü konusunda ABD’nin NATO müttefiki Türkiye ile bundan sonra ne olacağı konusunda dinlemesi gerektiğini düşünüyorum.

NATO toplantısında Türkiye ile ilgili olumlu demeçler olduğunu gördük. Türkiye’nin stratejik ve askeri konumuna da bakarsan Biden bunu kaybetmek istemez. Ben olumlu bakıyorum bu görüşmenin sonucuna.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir