Afganistan’da Taliban yönetimi ele geçirdi! Peş peşe talimat

 Afganistan’da Taliban yönetimi ele geçirdi! Peş peşe talimat

Afganistan’da Taliban yönetimi ele geçirdi! Peş peşe talimat

Son dakika haberi: Afganistan’da, tanıdık olmayan güçlerin çekilmeye başlamasının ardındaki, mayıstan bu yandan saldırılarını arttırarak sürdüren Taliban, son 8 günde 15 vilayet merkezini ele geçirdi.

Taliban, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girdi.

BM’DEN ACİL TOPLANTI KARARI

Birleşik Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinin arkasında yarın acele toplanacak.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Norveç ve Estonya’nın acele görüşme talebi üzerine BM Emniyet Konseyi, bir araya gelecek.

Konsey, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi ve Afgan hükümetinin düşmesi üstüne yarın yerel saat ile 10.00’da toplanacak.

GUTERRES’TEN ÇAĞRI

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afganistan’daki gelişmelerden ”derin endişe” duyduğunu belirtti, Taliban’a ve diğer taraflara itidal ile sivillerin korunması çağrısı yaptı.

BAŞKANLIK SARAYINA GİRDİLER

Al Jazeera’nın özel haberinde, Kabil’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giren bir grup silahlı Talibanın görüntülerine yer verildi.

Bir Taliban sözcüsü kanala yaptığı açıklamada, Afganistan’da Eşref Gani hükümeti ve ordu ile çalışanlar için bağışlama bildiri edeceklerini belirtti.

Taliban’ın Kabil’e girmesinden bir zaman sonradan Afganistan’dan ayrılan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ise Facebook hesabında paylaşımda bulundu.

Gani, paylaşımında “Bugün zorlama bir seçimle karşı karşıya kaldım – Saraya girmek isteyen Taliban’a karşı durmak veya 20 yıl korumaya adadığım ülkemi terk etmek.

Ele geçirilen sarayda Taliban unsurları talimatlar yapıyor.

20:25 Afganistan’ın Başkenti’nde yer alan ve idaresini NATO’nun üslendiği Kabil Havalimanı’nda uçuşlar durduruldu. NATO’nun aldığı karar ile Kabil Havalimanı’ndan tüm ticari uçuşlar askıya alındı

18:50 Afganistan’da Taliban unsurlarının Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı kuşatma altına aldığı açıklandı.

16:35 Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ülkeden ayrılarak Tacikistan’a gitti. 

16:32 Taliban’ın sözcülerinden Süheyl Şahin, ülkede basının durumuna ilişkin BBC’ye yaptığı açıklamada, “özgürlük medyanın olacağını” belirterek, “İslami bir hükümette herkesi eleştirebilecek hür bir medyanın olması çok önemli. Ama şahsiyet suikastinden kaçınmaları gerekir.” dedi.

Afganistan’ı terk eden Afgan halkına ilişkin de Şahin, “Kimse ülkeyi terk etmemeli.

Taliban daha önceki uygulamaların aksine kadınların yalnız dolaşabileceğini, çalışabileceğini ve başörtü takmalarına izin verileceğini kaydetti.

13:55 Eski Afganistan İçişleri Bakanı Ali Ahmed Celali’nin Taliban liderliğindeki geçiş hükümetine başkanlık edeceği açıklandı.

13:49 Taliban kadar yapılan açıklamada, başkent Kabil’de hastanelerin hizmet vermeye devam edeceği ve acele yardımların girişine müsade verileceği belirtildi. Açıklamada, havalimanının da çalışmayı sürdüreceği ifade edildi.

13:27 Bölge kaynaklarından yapılan açıklamaya göre Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin Taliban temsilcisi ile yaptığı görüşmenin arkasında istifa ettiği açıklandı.

13:12 Kabil iyice kuşatıldı, yönetimin devri bekleniyor. 

12:51 Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban’ın başkente girmesinin arkasında, yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurdu.

12:15 Afganistan İçişleri Bakanlığı, Kabil’e hamle düzenlenmeyeceğini ve Taliban’la kuvvet değişiminin barışçıl bir şekilde gerçekleştirileceğini duyurdu.

Elçilikten yapılan açıklamada, “Taliban’a, ABD personelini veya misyonumuzu riske atacak herhangi bir eylem sonucu, Savunma Bakanlığı’nın çabuk ve dinç cevap vereceğini ilettik” denildi.

​10:51 Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban’ın her yönden başkent Kabil’e girmeye başladığını açıkladı.

NY Times: ABD, Afganistan'da başarısız olduNY Times: ABD, Afganistan’da başarısız oldu

ABD Afganistan'a göndereceği asker sayısını 5 bine çıkardıABD Afganistan’a göndereceği asker sayısını 5 bine çıkardı

KAYNAK: HABER7, AJANSLAR

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir