Adli tatil başladı mı, ne zaman başlayacak ve ne süre bitecek?

 Adli tatil başladı mı, ne zaman başlayacak ve ne süre bitecek?

Adli tatil başladı mı, ne zaman başlayacak ve ne süre bitecek?

Adli tatil süresince birçok davada operasyon görülmeyecek olması sebebiyle bu tatilin ne zaman başlayacağı ve kaç gün süreceği merak konusu olmuştu. Her sene aynı tarihte gerçekleştirilen tatilda yargı çalışanları izinlerini kullanıyorlar. İşte sürece ilişkin bazı bilgiler…

ADLİ TATİL BAŞLADI MI, NE SÜRE BAŞLAYACAK?

Adalet çalışanlarının müsade kullandığı adli tatil için sayılı günler kaldı. 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda “Adli tatil süresi” başlıklı 102. maddesinde: “Adli tatil, her yıl 20 Temmuz’da başlar, 31 Ağustos’ta sona erer. Yeni adli sene bir eylülde başlar.” ifadeleri bulunuyor.

Buna kadar 2021 yılında da adli tatil 20 Temmuz’da başlayacak ve 31 Ağustos’ta sona erecek. Oysa Kurban Bayramı tatili nedeniyle tatil birkaç gün daha erken olabilir.

Adli tatilde görülen bazı davalar ise şu şekilde;

a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara aleyhinde yapılacak itirazlar ve diğer başvurular hakkında karar verilmesi.

b) Her değişiklik nafaka davaları ile soybağı, Velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler

c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.

ç) Hizmet akdi ya da iş sözleşmesi nedeniyle işçilerin açtıkları davalar.

d) Ticari defterlerin kaybından nedeniyle kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri.

e) İflas ve konkordato ile anapara şirketleri ve kooperatiflerin anlaşma suretiyle her yerde yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar. talebi üstüne, yukarıdaki iş ve davalara bakılması, adli tatilden sonraya bırakılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir