adım adım Erdoğan-Biden zirvesine

 adım adım Erdoğan-Biden zirvesine

adım adım Erdoğan-Biden zirvesine

TÜRKİYE-ABD ARASINDAKİ İLİŞKİLER ELE ALINACAK

NATO zirvesi 14 Haziran’da başlıyor. O zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk kez ABD Başkanı Biden elde etmek üzere liderlerle görüşecek. Brüksel’de gerçekleşecek NATO zirvesinde tüm gözlerse Erdoğan-Biden görüşmesinde. S-400 ve F-35 konuları, ABD’nin terör örgütü PKK/YPG’ye desteği ilk olarak olmak üzere o kadar çok konunun ele alınması bekleniyor.

ERDOĞAN-BIDEN ÖNCESİ ÖNEMLİ TEMAS

Zirvedeki liderler buluşması öncesinde Washington-Ankara hattında önemli bir temas vardı. Ulusal Savunma Bakanı Akar ve Amerikan mevkidaşı Austin’in görüşmesi sonrası Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Milli Emniyet Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda görüştü. Görüşmede, Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin olumlu gündemle ilerletilmesi ve stratejik işbirliğine odaklanılması gerektiğine şive yapıldı.

KAYNAKLAR: ZİRVEYE OLUMLU BİR YAKLAŞIMLA GİDİYORUZ

Peki, görüşmede Ankara’nın ajandası ne? CNN TÜRK’e konuşan diplomatik kaynaklar, “Olumlu bir yaklaşımla gidiyoruz” mesajı veriyor. “Ekonomiden Afganistan’a, Suriye ve Libya’ya dair geniş olumlu gündemimizde etkili işbirliği süreci açılmak ajandamızın en üzerinde yer alıyor” mesajı veriyor.

AFGANİSTAN GÜNDEMİN İLK SIRASINDA

Afganistan Ankara için özel bir parantezde. Türkiye’nin NATO’nun kararlı destek misyonu Afganistan’da çıktıktan sonradan da Afganistan’da kalma teklifine ilişkin Ankara, “ABD ve NATO’nun gerekli desteği vermesini bekliyor. “Havalimanın açık kalması herkesin yararına” değerlendirmesi yapılıyor.

S-400 TUTUMUNDA DEĞİŞİKLİK YOK

Ve Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 sistemi… Türkiye ABD’ye yeni bir öneri yapacak iddiaları için “spekülasyon” diyen kaynaklar, “Yeni bir önerimiz yok. Tek önerimiz konuyu realist şekilde görüşüp geride ayrılmak” mesajı verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir