Abdullah Ağar’dan Ulaş Doğan açıklaması: Az Kalsın bir şeytandı

 Abdullah Ağar’dan Ulaş Doğan açıklaması: Az Kalsın bir şeytandı

Abdullah Ağar’dan Ulaş Doğan açıklaması: Az Kalsın bir şeytandı

Sofi Nurettin, Selman Bozkır, Hasan Adır ve son olarak Ulaş Doğan…

Yurt içinde teröristlere göz açtırmayan Türkiye, hudut ötesinde de terör örgütü PKK/YPG’nin eli kanlı iddiaya göre yöneticilerini tek tek etkisiz ayla getiriyor.

Irak’ın kuzeyinde başarılı operasyonlara imza atan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) son olarak Süleymaniye’de örgütün üst seviye yöneticilerinden Ulaş Dersim kod adlı Ulaş Doğan’ı etkisiz hale getirdi.

MİT'ten Süleymaniye'de nefes kesen operasyon! PKK'nın suikastçısı öldürüldüMİT’ten Süleymaniye’de nefes kesen operasyon! PKK’nın suikastçısı öldürüldü

Süleymaniye’de Türklere atak planladığı belirlenen Ulaş Doğan operasyonunda önemli ayrıntılar var.

Türkiye’de öyle fazla kanlı eylemin planlayıcı olan terörist Doğan, Interpol tarafından kırmızı duyuru ile aranıyordu. İçişleri Bakanlığının aranlar listesinde ise “kırmızı kategoride” yer alıyordu.

IRAK’IN KUZEYİNDE TÜRKLERE SALDIRI HAZIRLIĞINDAYDI

Uzun bir süredir teknik peşine düşüp takip sürecinin ardından MİT, işlem başlattı.

13 Haziran’da gerçekleştirilen operasyonla sansasyonel bir eylem engellendi.

PKK’nın Irak’taki iddiaya göre öz savunma güçleri sorumlusu olan Doğan’ın PKK’nın ayrı kademelerinde geçmişte değişik yöneticilik faaliyetleri yürüttüğü de biliniyor. Böylece son dönemde lider kadroya darbe vuran Türkiye, terör örgütüyle mücadelede listeye bir çizik daha atmış oldu.

“İNTİKAM ALINDI, DEVLET UNUTMAZ”

“Süleymaniye gibi bir yer PKK’nın kendini en tehlikesiz hissettiği alanların başında geliyor” diyen Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Abdullah Ağar, tam da bu noktada operasyonun fazla daha kıymetlendiğine uyarı çekti.

Kanlı eylem planları olan ve çoğu saldırının faili Ulaş Doğan’ı “yaklaşık olarak bir iblis” olarak nitelendiren Ağar, “Kendilerini en rahat hissettikleri yerde vuruyoruz” dedi ve ekledi:

“PKK açısından fazla can sıkıcı bir işlem yapıldı. Kanlı eylem planları olan bir terörist. Etkisiz hale getirilen bu terörist örgütün üstteki düzey alanlarında görevlerde bulundu.

Daha önce çoğu terör olayına karıştı, canımızı fazla yaktı. Birçok polis ve jandarmamızın şehit edilmesinde parmağı var. Bunun intikamı alındı, devlet unutmaz. Yapmış olduğu yanında kar kalmadı.”

İşte son 6 yılda öldürülen ya da yakalanan üst düzey teröristlerİşte son 6 yılda öldürülen ya da yakalanan üstteki seviye teröristler

SÜLEYMANİYE’NİN ÖNEMİ

TRT Haber’e konuşan Ağar, Kaladize’de düzenlenen operasyonda istihbaratın önemine şive yaptı. Abdullah Ağar, MİT’in özenli ve titiz takibiyle teröristin Süleymaniye’de vurulmasının değerli olduğunu söyledi.

Terör örgütü PKK’nın etkili olduğu tanıdık Süleymaniye, İran sınırına fazla yakın bir noktada. Türkiye sınırına takriben 190 kilometre uzaklıktaki bölge için Abdullah Ağar “Kendilerini sıcacık hareket hissedememeleri başlarındaki en büyük bela olur” ifadelerini kullandı.

“Gizli hareket ettikleri alanlarda böylesine nokta atışı operasyonlarla etkisiz ayla getirilen iddiaya göre örgüt yöneticileri örgütü huzursuzlandırır.”

“BÜYÜK BİR OPRASYONUNUN YAPILDIĞI HABERİ GELEBİLİR”

“Yakın zamanda nokta atışı operasyonlar görebilir miyiz?” sorusuna da yanıt veren Abdullah Ağar, Irak’ın kuzeyinin didik arandığını söylüyor.

Örgütün güya lider kadrosu üzerinde de bu operasyonların baskı oluşturduğunu ifade eden Abdullah Ağar, şunları anlattı:

“Büyük bir güvensizlik ve gerginlik oluşturuyor bu operasyonlar. Terör örgütünün iddiaya göre lider kadrosu üstünde ciddi bir baskı var. Örgüt yöneticilerinin beyanlarında bunları rahatlıkla görebiliyoruz, gözlemleyebiliyoruz. Yenmekte olanı, yakınlaşmakta olan tehlikeyi görüyorlar oysa tedbir alamıyorlar. Örgütün iddiaya göre prestiji namına kendileri için olumlu netice alabilecekleri bir eylem planlayamamaları onları sıkıntılı eder. Bilhassa dağlık alanları kaybediyor olmaları onları geriyor. Çünkü onların en rahat hareket ettikleri ve şiddet aldıkları alanlar buralar. Süleymaniye, Mahmur, Sincar gibi alanlarda vurulmaları korkunç derecede panik havasına sokuyor. Örgüt içinde alttaki sesler yükselmeye başladıkça huzursuzluk arttı. Son dönemde iddiaya göre lider kadrodan kayıplar verdikçe yumruk üzerine yumruk yediler.”

SİVİLLERİ MEHMETÇİĞE KARŞI KIŞKIRTMAYA ÇALIŞIYORLAR

Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ da MİT’in bu nokta atışı operasyonunu “büyük bir galibiyet” olarak değerlendiriyor ve Türkiye’nin terörle mücadelede yol haritasının kararlılıkla sürdüğünü söylüyor.

Şer güçler az daha oraya ulaşıp temizleyeceğiz. Süleymaniye, Kandil’de sıkışan PKK terör örgütü için bir çıkış yolu olarak görülen çok önemli bir coğrafya. Kandil’den kaçan teröristler sivillerin arasına sızmak istiyorlar. Bir kısmı Asos bir kısmı da Süleymaniye’de sivil kıyafetlerle halkın arasına karışmaya çalışıyor. Böyle bir denklemde, teröristleri cımbızla yakalayarak, teknik takiple bunu sahada göstermek sadece MİT’in yapabileceği bir başarı. Bu operasyonun arka planın önemli bir egzersiz var. Uygun lahza ve konumu beklemek çok değerli.”

Örgütün gitgide artarak sıkıştığını ve teröristlerin büyük bir panik havası içine girdiğini dile getiren Başbuğ, alan halkının Türk Silahlı Kuvvetlerine aleyhinde kışkırtılmak istendiği görüşünü paylaştı.

Ulaş Doğan’ın da özellikle bu amaçla örgüt içinde hareket ettiğini, kışkırtma faaliyetleri yürüttüğünü anlatan ve bu amaçla operasyonun değerli olduğuna aksan yapan Başbuğ, “Sivilleri Mehmetçiğe karşı kışkırtmaya çalışıyorlar. Süleymaniye’de bilhassa TSK’nın operasyonlarına karşısında halkı tahrik çabası var.

Belki de bizim birkaç gün daha sonra duyacağımız bir operasyon bitti” açıklamasını yaptı.

Operasyonların her lahza yapılabileceğini ancak Türkiye’nin sivillere zarar gelmemesi için yerinde an ve zamanı beklediğini gösteren Başbuğ, “Bunun dikkatiyle operasyonları yürütüyoruz. Afrin’de iki çocuk top oynuyor diye biz operasyondan vazgeçtik” örneğiyle TSK’nın hassasiyetini aktardı.

“MİT TARİH YAZIYOR”

İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer ise “Milli İstihbarat Teşkilatı tarih yazıyor” değerlendirmesini yaptı.

Bundan Böyle terör örgütü PKK’nın daimi çökme içerisinde ve geri dönülmez bir noktaya girdiğini açıklayan Güçlüer, operasyonun kırmızı kategoride olağanüstü bir başarı olduğunu vurguladı:

“Bundan sonradan da bu operasyonlarla üst düzey yetkililerinin etkisiz hale getirileceğini söyleyebiliriz. Sahada hem teknik peşine düşüp takip keza de insana dayalı istihbaratta aslında Milli İstihbarat Teşkilatı tarih yazıyor. Bu cins teröristleri basmakalıp teröristlerin bile görmesine müsade verilmezken, MİT’in sınırlarımızdan belki yüzlerce kilometre derinlikteki o dağlık arazide tespit edip nokta operasyonlarıyla etkisiz ışık halkası getirmesi gerçekten büyük bir başarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir