ABD’nin Nükleer Silah Yerleri İfşa Oldu!

 ABD’nin Nükleer Silah Yerleri İfşa Oldu!

ABD’nin Nükleer Silah Yerleri İfşa Oldu!

Avrupa’nın farklı alanlara yönlendirilmiş yerlerinde epeyce alıngan şekilde saklanan ABD’ye ait nükleer silahların bulunduğu ambar üsleri, askerler kadar yanlışlıkla sızdırıldı.

İngiltere merkezli bir haber sitesi olan Bellingcat, bugün yazılan bir haberde ABD’nin nükleer silahlarını, silahların depolandıkları yerleri ve ABD askerlerinin kullandığı protokoller gibi önemli bilgilerin sızdığı haberini açıkladı.

GİZLİ BİLGİLER AÇIĞA ÇIKTI

Haberin içeriğinde ABD askerlerinin bu bilgileri ezberlemek için kullandıkları fikir kartlarının, Google üstünde kolay bir arama ile konumlarının açığa çıktığı belirtildi. Bu noktaları korumakla görevli askerler göre kullanılan bilgi kartları, kameraların konumlarından, silahların türleri ve hangi depoda kaç adet silah olduğu, kasaların etrafındaki devriyelerin sıklığı gibi fazla sayıda detaylı ve alıngan bilgileri içeriyor.

İNCİRLİK ÜSSÜ DE DAHİL

İnternet ortamında açığa çıkan ve farklı alanlara yönlendirilmiş araçlarla ulaşılabilen bilgilerde Türkiye’nin İncirlik üssü de dahil olmak üzere İtalya, Almanya ve Belçika’da ABD’ye ait nükleer silahlar olduğu bilgisi yer alıyor. Bellingcat’ın araştırmasına tarafından bu kartların 8 senedir halka açık olduğu öğrenildi. 

ABD ERİŞİM ENGELİ GETİRDİ

Haberin yayılması ardındaki ABD göre gönderilere erişim engeli getirildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir