ABD’den Türkiye ilgili son dakika hamlesi! ‘Anlaşmanın son parçası’ deyip duyurdu…

 ABD’den Türkiye ilgili son dakika hamlesi! ‘Anlaşmanın son parçası’ deyip duyurdu…

ABD’den Türkiye ilgili son dakika hamlesi! ‘Anlaşmanın son parçası’ deyip duyurdu…

ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliği konusunu yine görüşürüz Türkiye’ye ziyarette bulunacak.

ABD SAVUNMA BAKANLIĞI SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Binbaşı Rob Lodewick, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu hafta, ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet, Afganistan’da Kabil havaalanının güvenliği konusunu görüşmek üzere Türkiye’ye gidecek.” dedi.

MARK MİLLEY: ANLAŞMANIN SON PARÇASI KALDI

Lodewick görüşmenin detaylarına ilişkin veri vermezken, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinde 2022 savunma bütçesine ilişkin bir oturumda açıklamalarda yer alan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, herhangi bir yazılmış anlaşmanın henüz olmadığını ancak görüşmeleri ilerlettiklerini söyledi.

Milley, “Bu hafta (Türkiye ile) bir toplantımız var. Sanırım anlaşmanın az daha son parçası kaldı. Türkiye adına konuşmak istemiyorum ve nihai bir anlaşmanın sonucunu evvelden saptamak istemiyorum fakat Kabil havalimanının güvenliğinin sağlanacağı konusunda eminim.” dedi.

Türkiye, NATO Kararlı Takviye Misyonu kapsamında Afganistan’daki Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nın işletilmesi görevini 6 senedir sürdürüyor.

ABD Afganistan’dan çekilirken, ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO Zirvesi esnasında yaptıkları görüşmede Kabil havaalanının güvenliği konusu da gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin orada kalabileceğine dair niyetini mevkidaşlarına aktardığını açıklama etmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir