ABD, Afganistan’a terhis için askere gönderiyor!

 ABD, Afganistan’a terhis için askere gönderiyor!

ABD, Afganistan’a terhis için askere gönderiyor!

SON DAKİKA HABERİ: Afganistan’ın başkenti Kabil’de yer alan ABD Büyükelçiliği, bütün Amerikan vatandaşlarından Afganistan’ı derhal terk etmelerini istedi. 

PERSONEL İÇİN ASKER GÖNDERİLECEK

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kabil Büyükelçiliğindeki personelinin manâlı bir bölümünü tahliye etmek için asker gönderileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, basın brifinginde, Afganistan’da Taliban’ın askeri ilerleyişi, şiddet ve istikrarsızlığın artmasından derin üzüntü duyduklarını ve böylece Kabil’deki büyükelçilik personelinin sayısını önemli ölçüde azaltma kararı aldıklarını söyledi.

Ülkedeki emniyet durumunu değerlendirdikten daha sonra Afganistan’da “çekirdek bir diplomatik kadro” bırakacaklarını bildiren Price, “Önümüzdeki haftalarda Savunma Bakanlığı, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na (terhis için) geçici olarak askeri personel gönderecek.” dedi.

ABD, AFGANİSTAN’DAKİ VATANDAŞLARININ ÜLKEYİ TERK ETMESİNİ İSTEDİ

ABD’nin Kabil Büyükelçiliği, bütün ABD vatandaşlarına bir lahza önce Afganistan’dan ayrılmaları çağrısında bulundu.

Gazne, Kabil’e 150 km uzaklıkta. Gazne il Şura Başkanı Nasir Ahmad Fakiri, ülkenin güney vilayetlerini Kabil’e bağlayan güzergah üstünde yer alan tarihi kent Gazne’nin vilayet merkezinde kontrolün ayrıntılarıyla Taliban’ın eline geçtiğini belirtti.

BM’DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

BM, Kabil’de Afgan güçleri ve Taliban arasında çatışma çıkmasının “felaketle” sonuçlanacağı uyarısında bulunarak, Doha’daki görüşmelerde anlaşma sağlanması çağrısı yaptı.

AFGANİSTAN HÜKÜMETİ’NDEN ACİL ÇAĞRI

Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, Birleşik Milletler (BM) Emniyet Konseyi’ni Afganistan’daki duruma çözüm bulunması nedeniyle acele toplantıya çağırdı.

Abdullah, Katar’ın başkenti Doha’da katıldığı Afganistan konulu toplantıda ülkedeki durumun kritik olduğunu söyledi.

Afgan halkının son yıllarda elde ettiği kazanımların korkutma aşağıda olduğunu gösteren Abdullah, Taliban’ın son zamanlarda ülkenin dört bir yanına düzenlediği saldırılar sonucu binlerce kişinin öldüğünü, yaralandığını ve yüz binlerce kişinin de yerlerinden olduğunu kaydetti.

Abdullah, BM Emniyet Konseyi’nden Afganistan krizine çözüm yolu bulunması için şimdi toplanmasını ve ülkedeki insani şart ve güvenlik konularını görüşerek belli bir karar almasını istediklerini vurguladı.

 

Afgan hükûmeti hazırlıksız yakalandıAfgan hükûmeti ön çalışmasız yakalandı

BM'den Afganistan'la ilgili şaşırtan tespit: 300 bin kişi yerinden edildiBM’den Afganistan’la ilgili şaşırtan saptama: 300 bin kişi yerinden edildi

ABD'den itiraf gibi açıklama: Afganistan'da çıkarlarımız Pekin'le aynıABD’den itiraf gibi yorumlama: Afganistan’da çıkarlarımız Pekin’le benzer

Bakan Akar'dan son dakika Afganistan açıklaması!Bakan Akar’dan son dakika Afganistan açıklaması!

KAYNAK: AA, İHA

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir