67. Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı yazan Şermin Yaşar’ın oldu

 67. Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı yazan Şermin Yaşar’ın oldu

67. Sait Faik Abasıyanık Hikaye Armağanı yazan Şermin Yaşar’ın oldu

Şair, öykü ve roman yazarı Sait Faik Abasıyanık anısına her sene bir öykücüye bahşedilen ‘Sait Faik Hikaye Armağanı’ sahibini buldu. Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle 67. kez düzenlenen yarışmada, yazar Şermin Yaşar ödüle bedel görüldü.

Doğan Hızlan’ın başkanlığını üstlendiği Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celal, Prof. Dr. Murat Gülsoy ve Beşir Özmen’in yer aldığı jüri, 67. Sait Faik Öykü Armağanı’nı “insan psikolojisinin karanlık yanlarını ustaca resmileşmiş durum örgüleri ve ironik bir dille anlatmakta gösterdiği başarıdan nedeniyle” Şermin Yaşar’ın ‘Deli Tarla’ adlı kitabına vermeyi kararlaştırdı.

Açıklamada görüşlerine yer bahşedilen Darüşşafaka Cemiyeti Idare Heyeti Başkanı M. Tayfun Öktem, Şermin Yaşar’ı tebrik ederek, ödüle ilişkin şunları kaydetti:

“Sait Faik edebiyat tutkusunun yanı sıra tam bir eğitim sevdalısıydı. Bizler de Darüşşafaka olarak, bir yana onun da çok önemsediği ‘eğitimde fırsat eşitliği’ misyonumuzu sürdürürken, öteki yana da bizlere itimat edilen değerlere sahip çıkmaya, bir ‘kültürel belli’ olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Kültürümüze ve geçmişimize sahip çıkmanın daha parlak bir geleceğe kavuşmanın ön şartı olduğuna samimi inanıyoruz. Umuyoruz, daha nice yazarlarımız kazandıkları bu ödüllerle Sait Faik’in bacak izlerini takip edecek, ülkemizin kültürel gelişimine katkıda bulunacaklar. Bizler de Darüşşafaka olarak bu organizasyonun içerisinde yer almaktan defalarca büyük gurur duyacağız. Seçim sürecini titizlikle yürüten jüri üyelerimize ve bunun koordinasyonunu gerçekleştiren İş Kültür Yayınları’na da ayrıca teşekkür etmek isterim.”

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan ise ödüle değerinde görülen Şermin Yaşar’ı ve yayıncısı Doğan Yayınlarını kutlayarak, “Sait Faik’in öykü bayrağı her yıl, daha da enerjik bir birikimle havalanıyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları olarak bu saygın ödüle katkı maddesi temin etmek bizler için bir onurdur.” ifadelerini kullandı.

Sait Faik Abasıyanık’ın annesi Makbule Abasıyanık kadar 1955’te kurulan “Sait Faik Öykü Armağanı”, 1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyetince veriliyor. Sait Faik’in vasiyetnamesi doğrultusunda dönemin ileri gelen edebiyat ustalarından oluşturulan jüri, o sene içerisinde yazılmış en iyi hikayeyi seçiyor.

Her sene yazarın vefat sene dönümü olan mayıs ayında verilen armağanı geçen yıl, ‘Döngel Dünya’ isimli kitabı ile Ethem Baran almıştı.

ŞERMİN YAŞAR KİMDİR? 

Yazar, 1982 yılında Almanya’da dünyaya geldi. Eğitimini Türkiye’de alan ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olan Şermin Yaşar, tekrar bu alanda yüksek lisansını tamamladı. “Tarihi Hoşça Kal Lokantası”, “Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu” ve “Gelirken Ekmek Al” isimli öykü kitaplarını Türk edebiyatına kazandıran Yaşar’ın hem “Çok Hayal Kuran Çocuk”, “Oyun Takvimi”, “Dedemin Bakkalı”, “Kuş Masalları” ve “Abartma Tozu” adlı çocuk kitapları bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir