6 kişinin öldüğü sahte alkol davasında karar

 6 kişinin öldüğü sahte alkol davasında karar

6 kişinin öldüğü sahte alkol davasında karar

Kentte geçen sene yıl aralık ayında alkol içtikten sonra rahatsızlanan 17 birey, Çekirge Devlet Hastanesi, Bursa Şehir Halkı Hastanesi ve İnegöl Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Sahte içkiden zehirlendikleri belirlenen Mehmet İncili (51), Sümer Çam (51), İrfan Çivi (39), Mehmet Süpürgeci (62), Kenan Çetinkaya (56), Mümin Ayyıldız (41), Mehmet T. (51), Fatih Deniz Y. (49), Ferdi N. (37), Mustafa D. (58), Ramiz H., Güner M., Bahadır E. (36), Tamer M. (44), Belirli A. (43), Aleattin G. (52) ve Mehmet Bağımsızlık K. tedaviye alındı. Bu kişilerden Mehmet İncili, Sümer Çam, İrfan Çivi, Mümin Ayyıldız, Kenan Çetinkaya ve Mehmet Süpürgeci hayatını kaybetti.

5 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI 1 KİŞİ BAĞIMSIZLIK KALDI

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, sahte içkiyle ilgili Çorlu’dan Bursa’ya metil alkolü gönderen Muhammet Haksever, Bursa’da sahte alkol üretip satan Uğur Kökkoparan, tekel bayiinde sahte alkol üretip burada satan Birkan Başak, Kökkoparan’dan aldıkları sahte içkiyi başka kişilere satan Erhan Okumuşoğlu, Mesut Güler ve Kemal Bahçeci’yi gözaltına aldı.

Sanıklar hakkında ölen her bir birey için ayrı olarak ‘mümkün kasıtla ölüme sebebiyet atamak’ suçundan cezalandırılması talebiyle 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın ilk duruşmasına sanıklar ve taraf avukatları ile ölenlerin yakınları katıldı.

‘ZEHİRLENİP GÖZLERİMİ KAYBETTİM’

Duruşmada savunma yapan sanıklardan Erhan Okumuşoğlu sattığı içkiyi kendisinin de tükettiğini, bu yüzden zehirlenip uzun vakit hastanede kaldığını ve gözlerini kaybettiğini ifade ederek, “Boyacılık yapıyorum. Sahte alkol satmıyorum. 200 lira vererek 5 litre etil alkol aldım. Bu alkolü isteyen arkadaşlarıma da verdim. Satmadım, kimseye aracılık etmedim. Ben de kullandım ve zehirlendim. Uzun zaman hastanede kaldım. Gözlerimi kaybettim, şu lahza görmüyorum. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi.

‘ÜZERİNDE ETİKET VARDI, İÇKİ YAPIP SATMADIM’

Davalı Uğur Kökkoparan ise savunmasında, “Sigorta işi yapıyorum. Askere gittim geldim. Sonra sosyal medyadan bir sayfa açarak etil içki satışı yapmaya başladım.

Ben sadece etil içki satıyordum. Bu alkolü Çorlu’dan Muhammet Haksever’den alıyordum. Kimseye alkolü içki yapımında kullanın demedim. Hatta bidonların üstünde dezenfektan yapımında kullanılır etiketi de yapıştırmıştım. İnsanların benden alkolü ne amaçla aldıklarını bilmiyordum. Sattığımız alkolden insanların zehirlendiğini bana Erhan söylemişti. Benim haberim yoktu. Haberim olduktan sonra da insanları alkol konusunda uyardım. Bu alkolü alkol yapıp satmıyordum” ifadelerini kullandı.

Tekstil işi yaptığını aktaran sanık Mesut Güler ise, “Kimseye etil veya metil alkol satmadım. Dosyada benden alkol aldığını gösteren kimse yoktur. Beraatimi ve tahliyemi istiyorum.” dedi.

‘RUHSAT ALIP ETİL ALKOL SATTIM’

Tekel bayii işletten davalı Birkan Başak ise “Ruhsat alarak etil içki satmaya başladım. Alkolleri Uğur Kökkoparan’dan alıyordum. 4 ay boyunca bu alkolü sattım ve herhangi bir problem yaşanmadı. Son aldığım 15 litre etil alkolü kimseye satmadım. Tahliyemi istiyorum” diye konuştu.

‘ÖLÜMLERİNDE HERHANGİ BİR PAYIM YOKTUR’

Sanık Muhammed Haksever de tekel bayii işletirken kapattığını ve dezanfektan ile temizlik ürünleri satışı yapmaya başladığını dile getirdi.

Ben tekel bayii işletiyordum fakat iş yerimi kapatıp dezenfektan ve temizleme ürünleri satmaya başladım. Kimseye etil alkol satmadım” dedi.

60ca255bbf214425ac030b1f

BİRLİKTE İÇKİ İÇİTİĞİ ARKADAŞI ÖLDÜ, KENDİSİ 4 GÜN KOMADA KALDI

Davanın tek tutuksuz sanığı Kemal Bahçeci ise hayatını kaybeden Kenan Çam ile dost olduklarını, aralıksız birlikte içki içtiklerini, durum günü de birlikte içki içtikten sonra zehirlendiklerini, kendisinin 4 gün yoğun bakımda kaldığını Kenan’ın ise kurtarılamadığını dile getirerek, “Sanıklardan Uğur’dan içki aldığım oldu. Son olayda tekrar Uğur’dan alkol aldım. Rakı yaptık Kenan’la içtik. O maalesef hayatını kaybetti, ben 4 gün hastanede yattım. Bunun metil içki olduğunu bilmiyordum. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Duruşma heyeti, davalı savunmalarının gerisinde ölenlerin yakınlarını da dinledi. Yakınlarını kaybedenler sanıklardan şikayetçi olduklarını ifade ederek en ağır şekilde cezalandırılmalarını istedi.

SAĞLIK DURUMU GÖZÖNÜNDE BULUNDURULUP TAHLİYE EDİLDİ

Duruşma heyeti, savunmaların arkasından sanıklardan gözlerini kaybeden Erhan Okumuşoğlu’nu sağlık durumu durumunu ve esir kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak yurt dışı çıkış yasağı şartıyla terhis ederken, öteki 4 sanığın ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir