4 senede ‘polis müdahalesi’: 19 birey öldü, 20 bini aşkın gözaltı, 662 tutuklama

 4 senede ‘polis müdahalesi’: 19 birey öldü, 20 bini aşkın gözaltı, 662 tutuklama

4 senede ‘polis müdahalesi’: 19 birey öldü, 20 bini aşkın gözaltı, 662 tutuklama

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) Akademi kadar hazırlanan “Sokağı Kapatmak: Toplanma ve Eğlence Özgürlüğüne Karşın İhlaller (2015-2019)” bilgi notu, bu dört yılda kolluk kuvvetlerinin anayasal bir yargı olan toplanma ve eğlence hakkına yönelik ihlallerini gözler önüne serdi.

Data notuna göre, söz konusu dönemde buluşma ve gösteri özgürlüğüne yönelik 4 bin 771 ihlal yaşandı. Buluşma ve gösterilere karşın müdahaleler sonucu, 20 bin 71 kişi gözaltına alındı, 662 birey tutuklandı.

Benzer dönemde, görüşme ve ağırlama özgürlüğünün kullanımından kaynaklanan nedenlerle 4 bin 907 birey hakkında dava açıldı. 999 kişiye toplam 13 bin 370 ay hapis cezası verildi. 63 kişiye de toplam 268 bin 235 lirs para cezası kesildi.

4 BİN 450 KİŞİ FİZİKSEL ŞİDDETE MARUZ KALDI

4 bin 450 birey kolluk güçlerinin fiziksel şiddetine maruz kalırken, 90 birey ise kolluk güçlerinden açılan alev sonucu yaralandı.

Görüşme ve gösterilere karşın saldırılarda 19’u kolluk güçlerinin şiddet kullanımı, 141’i ise bombalı saldırılar sonucu, toplam 160 kişi yaşamını yitirdi.

EN FAZLA MÜDAHALE KHK EYLEMCİLERİNE

THİV’in hazırladığı bilgi notuna kadar 2015-2019 yılları arasında kolluk kuvvetlerinin en fazla müdahale ettiği eylem ya da eğlence türü işlerini geri isteyen KHK eylemcilerine yönelik gerçekleşti. İkinci en çok müdahale Kürt sorunuyla alaka toplantı ve gösterilere yapılırken, mahpus yakalarına karşın gösteriler de en fazla müdahale edilen üçüncü konu başlığı oldu. İşçi eylemleri, kadın eylemleri, Suruç ve Ankara katliamlarını anma etkinlikleri de tekrar kolluk kuvvetlerinin en çok müdahalede bulunduğu toplanmalar oldu.

Hak ihlaline maruz kalmada ise 557 vakayla birincil sırada avukatlar yer aldı. Onları parti temsilcileri, sendikacılar, artist ve akademisyenler izledi.

EN FAZLA YAPILAN SUÇLAMALAR

Kolluk güçlerinin toplantı ve misafir etme hakkına müdahalesine yönelik tutumu ile suç oluşturan davalarında en sık tekrarlanan suçlamalar şöyle:

-Toplantı ve Ziyafet Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet

-Örgüt propagandası yapmak

-Cumhurbaşkanına hakaret

-Kolluk güçlerine dayanmak

-Millet malına incitmek

-Örgüt üyesi almak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir