2021 Oscar Ödülleri sahiplerini buldu

 2021 Oscar Ödülleri sahiplerini buldu

2021 Oscar Ödülleri sahiplerini buldu

93. Yüksekokul Ödülleri sahiplerini buldu. Salgına rağmen, deneme ve sosyal mesafe önlemleri alınarak yüz yüze yapılan 93. Oscar Ödülleri töreni, Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu ve Union Garı’nda gerçekleşti. Altı dalda aday olan Nomadland, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleri almak üzere toplam üç Oscar kazandı.

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi kadar 1929’dan bu yandan bahşedilen Oscar Ödülleri, bu sene 93. kere sahiplerini buldu. Sinema dünyanın en prestijli ödülleri kabul edilen Oscar Ödülleri, bu yıl böylece çok ödül töreni salgın sebebiyle sanal sahnede ve uzakta temas aracılığıyla yapılırken, yüz yüze bir etkinlik olarak düzenlendi. Pandemi dolayısıyla iki ay gecikmeli olarak yapılan 93. Oscar Ödülleri töreni, test ve sosyal mesafe önlemleri alınarak Los Angeles’taki iki öbür mekanda gerçekleştirildi: Ödül töreninin geleneksel evi Dolby Tiyatrosu ve Union Garı. Resmen bir sunucusu olmayan 2021 Oscar Ödülleri töreninde kırmızı halı geçidinin peşinde sinema dünyasının en iyileri açıklandı.

EN YAŞLI AKTÖR ANTHONY HOPKINS

Her sene En İyi Film Ödülü gecenin sonunda açıklanırken, bu sene daha erken açıklandı.Ödül törenlerinin gözde filmi Nomadland geceden 3 ödülle ayrılırken, David Fincher filmi Mank 4 Oscar ödülünün sahibi oldu. Amerikalı senarist Herman J. Mankiewicz’i konu bölge Mank, en iyi film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmenin de aralarında bulunduğu 10 dalda, azami kategoride namzet gösterilen yapıt olmuştu.

Frances McDormand, Nomadland’de performansıyla En İyi Kadın Oyuncu seçilirken, Anthony Hopkins, The Father filmiyle En İyi Erkek Oyuncu oldu. McDormand üçüncü kere Oscar kazanırken, 83 yaşındaki Hopkins, Kuzuların Sessizliği’nden sonra ikinci kez En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanmış oldu. Bu ödül, Hopkins’e en ihtiyar oyunculuk Oscar kazanan aktör unvanını da kazandırdı.

EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ İKİNCİ DEFA BİR KADININ OLDU

En iyi yönetmen ödülüne ise Nomadland filminin yönetmeni Asya kökenli Chloé Zhao aldı.

Chloé, 93 takvim Oscar Ödülleri geleneğinde en iyi yönetmen ödülünü alan ikinci bayan oldu.

Ödülünü kabul ederken yaptığı konuşmada, Chloé, “Bu ödülü, ne kadar kuvvet olursa olsun içlerindeki iyiliğe ve birbirlerinin içindeki iyiliğe tutunmak için yiğitlik ve inanca sahip olanlar için alıyorum” dedi.

Bu yıl Oscar’da Chloé’nin yanı sıra Promising Young Woman filminin yönetmeni Emerald Fennell da aynı kategoride gösterilen ikinci bayan yönetmen olmuştu.

Daha önce 2010’da Hurt Locker filminin yönetmeni Amerikalı Kathryn Bigelow almıştı.

İşte 93.Fennell kazanmayı beklemediğini söyledi.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah). Kaluuya, konuşmasında ‘ilişkiye girerek kendisini dünyaya getirdikleri için’ ebeveynlerine teşekkür etti.

Daniel Kaluuya

En İyi Asistan Bayan Oyuncu: Youn Yuh-jung (Minari)

Youn Yuh-jung

En İyi Özgün Şarkı: ‘Fight For You’ ile Judas and the Black Messiah

En İyi Benzersiz Müzik: Soul

En İyi Üretim Tasarımı: Mank

En İyi Film Kurgusu: Sound of Metal

En İyi Sinematografi: Mank

En İyi Belgelere Dayanan: My Octopus Teacher

En İyi Kısa Film: Two Distant Strangers

En İyi Milletlerarası Film: Another Round

En İyi Kısa Belgeli: Colette

En İyi Görsel Efekt: Tenet

En İyi Animasyon: Soul

En İyi Ses Kurgusu: Sound of Metal

En İyi Kostüm Tasarımı: Ann Roth

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı: Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal ve Jamika Wilson.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir