15 ülke anlaştı! BMGK’da skandal karar! Türkiye’den jet cevap!

 15 ülke anlaştı! BMGK’da skandal karar! Türkiye’den jet cevap!

15 ülke anlaştı! BMGK’da skandal karar! Türkiye’den jet cevap!

Birleşik Milletler Emniyet Konseyi (BMGK), Kıbrıs’ta kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının açılacağının belirtilmesinin gerisinde “Türk ve Kıbrıslı Türk liderleri kınadığını” açıkladı.

BMGK’de “Kıbrıs’ta şart” konulu yapılan brifing sonrası yayımlanan başkanlık açıklamasında, “Emniyet Konseyi, Kıbrıs’ta Türk ve Kıbrıslı Türk liderlerin 20 Temmuz’da çitle cepheli Maraş bölgesinin bir bölümünün bitmiş açılmasına ilişkin açıklamasını kınıyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, BMGK’nin önceki kararlarına ve açıklamalarına aykırı olan bu tek yanlı eylemlerden derin endişe duyduğu belirtilerek, kararın bir an önce geri alınması ve bölgede gerginliği artıracak tek taraflı hareketlerden kaçınılması çağrısı yapıldı.

Söz konusu başkanlık açıklaması, önceki gün İngiltere göre hazırlanıp BMGK’ye sunulmuştu.
 

47 yıl sonra ilk cuma namazı! Tarihi anlar...47 yıl sonra birincil cuma namazı! Tarihi anlar…

TÜRKİYE’DEN TEPKİ

Dışişleri, KKTC hükümetinin Maraş açılımının ikinci aşamasına karşın kararı hakkında yazılı izah etme yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, ”BM Güvenlik Konseyi açıklaması ile çeşitli ülkelerin, Ada’daki gerçeklerle bağdaşmayan, yalan yanlış iddialara dayanan açıklamalarını bütünüyle reddediyoruz” açıklaması yaptı.

‘TÜMÜYLE REDDEDİYORUZ’

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılmış açıklamada, “KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar kadar 20 Temmuz 2021 tarihinde açıklanan, Maraş açılımının ikinci aşaması hakkında BM Güvenlik Konseyi göre yapılan Başkanlık Açıklaması ile dağıtılmış ülkelerin yaptıkları, Ada’daki gerçeklerle bağdaşmayan ve yalan yanlış iddialara dayanan açıklamaları büsbütün reddediyor ve bunlara ilişkin KKTC’nin verdiği cevapları tamamıyla paylaşıyoruz.

İddia edildiğinin tersine, BM Emniyet Konseyi kararlarının ihlal edilmesi sözkonusu değildir. Kaldı fakat BM Emniyet Konseyi kararları mülkiyet ve egemenlik haklarının üzerinde değildir. Sayın Cumhurbaşkanımızca açıklama edildiği üzere, bu adımlarla Maraş’ta yeni mağduriyetler oluşmayacak, herkesin yararına olacak şekilde, mevcut mağduriyetler giderilecektir.

KONSEYİN İTİBARINA ZARAR VERMEKTEDİR

ÖTE TARAFTAN, BM Güvenlik Konseyi maalesef Kıbrıs meselesinde de sahadaki gerçekleri görmemekte ısrar etmektedir. Onyıllarca süren çabalar, Türk tarafının bütün iyi niyetine karşın, Kıbrıs Rum yönetiminin uzlaşmaz tutumu nedeniyle, iki kesimli, iki toplumlu federal çözüme ulaşılmasını sağlayamamıştır. Taraflar arasında bu model üstünde manzara birliği yokken, halen federal çözümde ısrar etmek bundan böyle Konsey’in itibarına zarar vermektedir.

Kıbrıs meselesinin adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulmasına yönelik yeni bir müzakerenin başlaması, ama Kıbrıs Türk halkının eşit egemenliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesiyle mümkündür.Bu güruhun bize hukuk dersi vermeye kalkması ise bütün bir garabettir. Bu güruhu ve milletlerarası toplumu bir kez daha Ada’daki gerçeklerle yüzleşmeye, Kıbrıs Türk halkına yaptıkları haksızlıklara son vermeye, Kıbrıs Türk halkının iradesine ve 1960’ta kazandığı dominant eşitliğine ve eşdeğer statüsüne saygı göstermeye çağırıyoruz.”

KKTC’DEN DE AÇIKLAMA GELDİ

KKTC Dışişleri Bakanlığı: “BMGK’nin, Kapalı Maraş’ın ‘tekrar iskana açılmasına’ ilişkin Rum tarafının mesnetsiz iddialarına dayanarak yorumlama yapması üzücüdür.” denildi.

BAŞKAN ERDOĞAN ŞU İFADELERİ KULLANMIŞTI;

Atılan adımlarla Maraş’ta yeni mağduriyetler oluşturulmayacak, bilakis mevcut mağduriyetler giderilecektir. Bizim kimsenin toprağında, hakkında, mülkünde gözümüz yoktur. Kimse de bizim ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hakkına el uzatamaz. Cumhurbaşkanı Sayın Tatar’ın bizlerle paylaştığı kararla Maraş’ta yaşam yeniden başlayacaktır.

Sahiplik haklarına riayet edilerek yürütülen bu araştırmalar ışığında bundan böyle Maraş’ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir